BilimTeknoloji

1kilometreye kadar uzatılabilen dünyanın en uzun esnek fiber pili geliştirildi

Giyilebilir elektronik sanayisinde kıymetli bir yere sahip olan bükülebilen, esnek ve kıyafetlere entegre edilebilen piller üzerindeki araştırmalar her geçen gün artarak devam ediyor. Son olarak Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları, 140 metre uzunluğunda dünyanın en uzun esnek fiber pilini üretti.

Dünyanın en uzun esnek fiber pili

Esnek ve bükülebilen pil teknolojileri, hem akıllı giysilerin hem de giyilebilir aygıtların gelişimi için büyük rol üstleniyor. Yeni pil dizaynları ayrıyeten katlanabilir aygıtlar için de yeni bir yolun başlangıcı manasına geliyor. Teknolojideki son gelişme ise MIT araştırmacılarından geldi.

MIT bilim insanları, şimdiye kadar ortaya koyulan ışık yayan diyotlar ve fotosensörler üzere çeşitli elektronik bileşenlere sahip dizaynların tersine bu çeşit aygıtlardan büsbütün bağımsız olarak çalışabilecek yeni bir fiber pil dizaynlarını açıkladılar. Araştırmacılar, fiber pili birinci etapta 140 metre uzunluğunda üreterek dünyanın en uzun esnek fiber pili unvanını aldılar lakin isteğe bağlı uzunluklarda üretilebileceğini ve hatta 1 km uzunluğa kadar uzatılabileceğini belirttiler.

Araştırma takımı, geliştirdikleri dizaynın bu alandaki evvelki çalışmalara nazaran en büyük farkının lityum ve öteki gereçleri fiberin içine kollayıcı bir dış kaplama ile yerleştirmiş olmaları olarak gösteriyor. Suya güçlü olan pil, birebir vakitte ateşe de güçlü olması için yeni jel elektrotlar ve bir jel elektrolit içeriyor.

Sırf birkaç yüz mikrometre kalınlığa sahip 140 metrelik esnek fiber pilin 123 miliamper saatlik güç depolama kapasitesine sahip olduğu ve bir akıllı saati yahut telefonu şarj edebileceği belirtiliyor. Takım, patent müracaatında bulunduğunu ve kullanılan materyalleri değiştirerek pilin verimliliğini ve güç kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu