Mobil

Samsung, 2021’deki satış gayesine ulaşabildi mi?

Yaklaşık iki yıldır teknolojiden otomotive her bölümün boğuştuğu çip problemi Samsung, Apple, Tesla dahil çok sayıda şirketi etkiledi. Mayıs ayında, COVID-19’un patlama yaptığı Vietnam’da tam kapanma kararı alınmıştı. Bu durum, telefonların değerli kısmını Vietnam’daki fabrikasında üreten Samsung’un tedarik zahmeti yaşamasına yol açtı.

Güney Koreli teknoloji devinin geçen seneye ilişkin satış sayıları ortaya çıktı. The Elec’in paylaştığı bilgiye nazaran Samsung, 2021 yılında tek başına 238,88 milyon adet telefon üretti. Wintech ve Huaqin üzere üretim ortaklarının dayanağıyla bu sayı 60 milyon artarak yaklaşık 300 milyona çıktı. Lakin şirketin ürettiği telefon sayısının, satış sayıları ile yanlışsız orantılı olmadığı anlaşıldı.

Samsung, geçen yıl 200 milyon telefon sattı

Teknoloji devi, geçen sene toplam 200 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ocak 2021’de tanıtılan Galaxy S21 serisi, bu sayının yalnızca 20 milyonluk kısmını oluşturuyordu. Lakin analistlere nazaran bu bilgileri Samsung’u hiç memnun etmedi. Zira şirket, 2021’de toplam 300 milyon adet telefon satmayı hedefliyordu.

Öte yandan kaynaklar, “Samsung, Vietnam’da üretim sıkıntıları yaşamasaydı Galaxy S21 serisini daha yeterli satabilirdi” değerlendirmesini yaptı. Ayrıyeten Samsung’un 2021 yılında Galaxy A ve Galaxy M serilerinin satışına odaklandığı bilgisini aktaran analistlere nazaran şirket, 2022 maksatlarını ise düşürmedi.

The Elec’in paylaştığı bilgiye nazaran Samsung, 2022 yılında 334 milyon akıllı telefon üretmeyi hedefliyor. Bunun 285 milyonunu direkt şirket üretecekken, geri kalanının ise Wintech ve Huaqin üzere iş ortaklarıyla birlikte üretileceği de aktarılıyor. Samsung, 2019 yılında 296 milyon adet telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti. Her şey yolunda giderse 2022’de daha yüksek sayılara ulaşabilir.

Pekala ya sizler bu hususta neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu