BilimTeknoloji

Sony’den yeni elektrikli araç sürprizi: Bu kere bir SUV

CES 2020’de Vision-S 01 isimli elektrikli sedan konseptini tanıtarak teknoloji dünyasını şaşırtan Sony, bizlere elektrikli araç pazarına giriş yapacağını düşündürmüştü. Lakin Japon teknoloji devi bu prototipi yalnızca teknolojilerini sergilemek için geliştirdiğini duyurmuştu.

Sony Vision-S 02 özellikleriyle neler sunuyor?

Aslına bakılırsa geçtiğimiz yıl Vision-S 01’in yollarda test edildiğini görünce Sony’nin karar değiştirebileceğini anlamıştık. Bugün ise Sony, bu hususla alakalı artık emin konuşabileceğimiz bir adım attı ve CES 2022‘de ikinci elektrikli araç konsepti Vision-S 02‘yi tanıttı. Elektrikli bir SUV olan Vision-S 02, sedan kadar şık görünüyor. 

Sony Vision-S 02, sedan ile tıpkı platformu kullanıyor. 7 kişilik ömür alanı sunan SUV konseptinin uzunluğu 4895 mm, genişliği 1930 mm, yüksekliği 1650 mm, aks uzaklığı ise 3030 mm olarak açıklandı. Kelam konusu modeli bu ölçülerle Tesla Model Y ile Model X ortasında pozisyonlandırmak mümkün. Aracın tartısı ise 2480 kilogram.

Sony Vision-S 02 konseptinin hayat alanında da sedan modeldeki üzere çokça ekran bulunuyor. Şoförün önündeki ekran gösterge paneli, merkezdeki ekran ise multimedya misyonu görüyor. Sağdaki ekran ise öndeki yolcunun seyahat esnasında eğlenmesinden sorumlu. Gerideki yolcular için de koltuk sırtlarındaki ekranlar unutulmamış.

Vision-S 01’de olduğu üzere SUV konseptinde de koltuklardaki hoparlörlerden faydalanan 360 derece ses sistemi bulunuyor. Bravia Core for Vision-S ismi verilen bir dijital görüntü servisi de tüm yolcuların kendi ekranlarında tıpkı görüntüyü izlemesini ya da kişisel olarak farklı görüntüler izleyebilmelerini sağlıyor. Araçtaki bilgi-eğlence sistemi, meskendeki konsola uzaktan bağlanarak PlayStation oyunları oynamanıza da imkan veriyor.

Sony Vision-S 02 konsepti, öne ve geriye yerleştirilen iki elektrik motoru sayesinde dört tekerlekten sürüş özelliğine sahip. Motorların her biri 200 kW (268 hp) güç üretiyor. Performans bilgileri açıklanmadı lakin 0-100 km/s hızlanma müddeti sedan modelden (4.8 saniye) biraz daha uzun olacaktır. Konseptin azami suratı ise 180 km/s ile sonlandırılmış.

Sony’nin elektikli araç prototiplerinde 360 derece görüş sunan çokça sensör mevcut. Bunlar ortasında yüksek hassasiyetli, yüksek çözünürlüklü, geniş dinamik aralığa sahip CMOS imaj sensörleri ve LiDAR sensörleri bulunuyor. Bu sayede araç, etrafını üç boyutlu olarak görüyor. Sony, şu anda Avrupa’da Düzey 2+ gelişmiş şoför asistan sistemlerinin (ADAS) halka açık yollarda piyasaya sürülmesi için fonksiyonel doğrulama testleri yürüttüğünü açıkladı.

Sony Mobility

Sony birinci başta elektrikli araç pazarına giriş yapmayacağını açıklamıştı. Lakin CES 2022’de görüyoruz ki şirketin bu kararı değişmiş. Hatta Japon teknoloji devi bunun için ‘Sony Mobility’ isminde bir şirket bile kurmuş. Anlaşılan o ki Sony, gitgide büyüyen elektrikli araç pazarından önemli hisse alma niyetinde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu