Teknoloji

Tesla, 2021 Yılında Teslim Ettiği Araç Sayısıyla Musk’ın Yüzünü Güldürdü!

Tesla‘nın 2021’deki satış başarısı göz kamaştırıyor. Şirket, 2021’de 308.600 adedi dördüncü çeyrekte olmak üzere toplam 936.172 elektrikli arabası müşterilerine ulaştırdığını açıkladı. Bu, şirketin hedeflediği 1 milyon araç teslimatına hayli yakın. Ayrıyeten 2020’de müşterilere teslim edilen 499.550 adet aracın neredeyse iki katı.

Aslında geçen yıl Model S ve Model X için çok da parlak geçmedi. Bu araçların teslimatları 2021’de yarıdan fazla düşerek 57.039 adetten 24.964’e düştü. Tekrar de bu tam bir şok değildi, zira birçok müşteri, yüksek performanslı S ve X yenilemelerini beklemek istedi. Bu da, ilkbaharın sonlarında gerçekleşti

Otomotiv sanayisini rahatsız eden ve hatta Tesla’nın kimi modellerinde USB temas noktalarını kaldırmasına neden olan çip zahmeti göz önüne alındığında, teslimat sayıları daha da etkileyici bir hal alıyor. Şirket, 2022 için planlanan Cybertruck ve Austin ve Berlin bölgelerindeki yeni fabrikaları ile büyümeye devam edecek üzere görünüyor.

Lakin her şey bu kadar da toz pembe değil. Tesla, eser gecikmelerini (Cybertruck ve Semi dahil), kademeli fiyat artışlarını ve Aralık ayında kamera ve bagaj kusurlu yarım milyon aracı maksat alan bir geri çağırma da dahil olmak üzere bir dizi geri çağırmayı içeren problemlerle boğuşmak zorunda kaldı. Ayrıyeten karşısında epey dişli rakipler de görüyor. Tesla, Ford’un F-150 Lightning’ine, Cadillac’ın Lyriq’ine, Mercedes EQA’ya ve öbür EV’lere karşı büyük bir çaba vermek zorunda kalacak. Öbür bir deyişle Elon Musk’ın şirketi şu an için epeyce uygun bir pozisyonda lakin pazarın süratle değişebileceği de unutulmamalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu