Teknoloji

Apple’ın AR gözlüğü tedarikçisi Meta için çalışıyor

Teknoloji devi Apple, üzerinde titizlikle çalıştığı AR gözlüklerle gündeme gelmeye devam ediyor. Şirket, birçok söylentiye nazaran önümüzdeki yıl AR gözlüklerini tanıtacak. Apple hakkında aldığı sızıntı bilgilerle ünlü olan Ünlü analist Ming-Chi Kuo, AR başlıklarıyla ilgili yeni bir argüman ile gündeme geldi.

Şirket, AR başlıkları konusundaki ince eleyip sık dokuyor. Söylentilere nazaran AR başlıklar Apple eserlerinin amiral gemisi olacak. AR başlığın Mac, iPhone ve iPad üzere aygıtlara muhtaçlık duymadan çalışabileceği söyleniyor. Bu durumda da problemsiz bir aygıt ortaya sıkı çalışan Apple, üretimini 2022’nin sonlarına hakikat gerçekleştirecek.

Apple AR üretimi 2022’nin son çeyreğine ertelendi

Bu gecikme Apple hayranlarını üzüyor olsa da şirketin lens tedarikçisi Genius’un işine gelecek üzere görünüyor. Genius, eski ismi Facebook olan Meta şirketinin Oculus’u için sipariş almıştı. Şirketin iki büyük şirketin siparişlerini yetiştirmekte sıkışması bekleniyordu. Fakat AR başlıklarında yaşanacak gecikme Genius’un elini rahatlattı.

Apple’ın lens sipariş ettiği 2 şirket bulunuyor.  Young Optics ile birlikte Apple için üretimde bulunan Genius, gözünü Meta’nın siparişlerine çevirdi. Zira Meta epey sıkı bir sipariş verdi. Ünlü analist Ming-Chi Kuo’ya nazaran Meta, yeni üst seviye VR kulaklığı Oculus Quest 3’ü 2022’nin ortalarında piyasaya sürecek. Kestirimi sevkiyat sayısı ise 2 milyona yakın.

iPhone, 10 yıl sonra yerini AR başlığa bırakacak

Apple CEO’su Tim Cook’un AR ve VR teknolojilerine hayran olduğu aslında biliniyordu. Kuo’ya nazaran Apple 10 yıl içinde iPhone’un yerine AR başlıklarını gözdesi yapacak. Şu anda bir milyardan fazla faal iPhone kullanıcısı var. Şirketin bu türlü bir değişim için on yıl içinde en az bir milyar AR aygıtı satması gerekiyor. Kou, Apple iris tabanlı göz tanıma teknolojisi sayesinde güvenlik seviyesinin en üst düzeyde olacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu