BilimTeknoloji

Çip krizinin hafiflemesiyle global araç satışlarının 2022’de %6 artması bekleniyor

2021 yılı otomotiv dünyasının yarı iletken tedarik zincirindeki zahmetlerle boğuştuğu bir yıl oldu. Öte yandan krizin bu yıl biraz olsun hafifleyeceği ve global satışların yüzde 6 civarında artmasına imkan vereceği ön görülüyor.

Pazar tahlil firması LMC Automotive’in tahminlerine göre bu türlü bir artış global satışları 85 milyon adet civarına yükseltecek. Üstelik bu yükseliş farklı bölgelerde eşit formda gerçekleşecek. Avrupa’daki satışlar yüzde 7 artışla 17,8 milyon düzeyine, Amerika pazarı yüzde 6 büyümeyle 18,7 milyona, Çin ise yüzde 5 büyümeyle 26.6 milyon düzeyine yükselecek.

Seat 2022 fiyat listesini açıkladı: İşte yeni fiyatlar

1 gün evvel eklendi

Öte yandan otomotiv kesimi için bu yıl tam toparlanma kelam konusu olamayacak. Kriz en az 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar tesirini hissettirecek ve bilhassa Avrupalı üreticiler yılın birinci yarısı boyunca müşteri talebini karşılamakta zahmet çekmeye devam edecek.

Automotive News’te yer alan açıklamada, “Çip krizinden bu yıl da kaçamayacağiz lakin üretim kesintilerinin hacmi geçen yılın yarısı kadar olacak üzere görünüyor.” sözlerine yer verilmiş. Firma ayrıyeten, geçtiğimiz yıl kriz nedeniyle sıkça gördüğümüz ‘üretimi büsbütün durdurma’ hareketlerinin bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren olmayacağını varsayım ediyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Global araç satışlarının 2022’de %6 artması bekleniyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu