Donanım

Samsung yeni gelecek vizyonunu CES 2022’de açıkladı: Together for Tomorrow

Samsung, CES 2022 fuarı öncesinde düzenlenen açılış etkinliğinde “Together for Tomorrow” isimli gelecek vizyonunu açıkladı. Son yıllarda firmaların etrafa ve farklı hayatlara hürmetinin arttığını görüyoruz. Samsung’un yeni vizyonu da şirketin her adımında sürdürülebilirliği ve şahsî tecrübeleri artırarak dünyayı daha yeterli bir haline getirmeyi hedefliyor.

Together for Tomorrow nedir?

Together for Tomorrow vizyonu kapsamında çevresel etkiyi en aza indiren, farklı ömür usullerine hitap eden ve akıllı konut tecrübelerini gerçek manada kusursuz hale getirmeyi hedefleyen yeni eser ve hizmetlerle; daha sürdürülebilir, kişiselleştirilebilir ve ilişkili bir gelecek inşa etmeyi planlıyor.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve CEO’su Jong-Hee (JH) Han, aktifliğin açılış konusunda Samsung’un yeni devri hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu. Kullanıcıların değişim yaşan şekillerine ahenk sağlayan ve kişiselleştirilebilir tecrübeler ile topluma ve dünyaya katkı sunan inovasyon içeren yeni bir periyodun başlayacağını söyledi.

Geri dönüştürülmüş eserlerin kullanımı artacak

Samsung’un gelecek vizyonu kısaca şirketin Her An Sürdürülebilirlik olarak nitelendirdiği kavram üzerinde şekilleniyor. Şirketin tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirliğe dikkat ediliyor. Etrafa daha az tesir eden, ayak izini azaltan uygulamalara geçiliyor.

Şirketlerin ayak izini ölçen Carbon Trust’ın çalışmasına nazaran Samsung, etrafa yönelik çalışmalarının sonucunda geçen yıl yaklaşık 700.000 ton daha düşük ölçüde karbon emisyonu sağladı.

Samsung, çip üretimindeki sürdürülebilirlik çalışmalarını öteki ünitelerine de yansıtmayı düşünüyor. Samsung’un TV, monitör üzere eserlerinin dahil olduğu Görsel Ekran Kısmında geri dönüştürülmüş plastik kullanımı artırılacak. 2021’e kıyasla geri dönüştürülmüş plastik kullanılanımı 30 kat artacak. Samsung, geri dönüştürülmüş materyal kullanımını önümüzdeki üç yıl içinde tüm taşınabilir eserleri ve mesken aletlerini kapsayacak biçimde genişletecek.

Türkiye’de Eco-Packaging kutulu eserler satılacak

2021’de Samsung’un tüm TV ambalajlarında geri dönüştürülmüş gereç kullanıldı. Şirket bu yıl geri dönüştürülmüş gereçlerin iç ambalajları da içerecek formda daha fazla kullanılacağını açıkladı. Geri dönüştürülmüş materyaller artık strafor, kutu tutucular ve plastik torbalarda da kullanılacak. Şirket ayrıyeten ödüllü Eco-Packaging programını dünyanın her yerinde uygulamaya başlayacağını duyurdu. Artık elektrikli süpürge, mikrodalga fırın, hava temizleyici üzere konut aletlerinin ambalajları da; karton kutuların kedi konutlarına, yan sehpalara ve çeşitli kullanışlı mobilyalara dönüştürüldüğü programa dahil edilecek. Türkiye’de satılan Samsung eserlerinin kutuları, çeşitli gayeler için kullanıma yönelik olacak. Böylelikle kutuyu çöpe atmak yerine, yararlı bir gaye için kullanabileceğiz.

SolarCell kumanda

Samsung sürdürülebilirliği müşterilerin eserleri tecrübesi sürecine de dâhil ediyor. Bu tıp tecrübeler, kullanıcıları karbon ayak izini azaltma ve daha uygun bir gelecek için olumlu değişimlere birlikte katkı sunma konusunda desteklemeye devam edecek. Bu kapsamda, gündüz ve gece şarj edilebilen yerleşik güneş paneli sayesinde pil gereksinimini ortadan kaldıran, cinsinin birinci örneği olan SolarCell kumanda daha da geliştirildi. Güzelleştirilmiş SolarCell uzaktan kumanda artık Wi-Fi yönlendiriciler üzere aygıtların radyo frekanslarını kullanarak şarj olabiliyor. Han, “Bunların yanında, 200 milyondan fazla pilin çöp alanlarına gitmesini önlemek gayesiyle yeni Samsung TV’ler ve konut aletleri üzere öteki birçok Samsung eserinde de bu sistem kullanılacak. Bu pilleri yan yana dizdiğinizde Las Vegas’tan Kore’ye ulaşabilen bir uzunluktan bahsediyoruz” diye konuştu.

Ayrıyeten Samsung, 2025 yılına kadar tüm TV’lerinin ve telefon şarj aygıtlarının beklemedeyken tükettiği gücün sıfıra yakın olmasını sağlayacak. Böylelikle eserler kullanılmadıklarında neredeyse hiç güç tüketmeyecek. Şirket elektronik sanayisinin önündeki bir öteki kıymetli bahis olarak öne çıkan e-atıklar konusunda da 2009’dan bu yana beş milyon tondan fazla e-atığın toplanmasını sağladığını duyurdu. Şirket, geçtiğimiz yıl taşınabilir eserler alanındaki iklim tedbirlerini somut hale getirmek ve aygıtların hayat döngüleri boyunca çevresel ayak izlerini en aza indirmek için ‘Galaxy for the Planet’ sürdürülebilirlik platformunu kurmuştu.

Samsung’un bu teknolojileri herkese açık hale getirme kararı, dalların ötesinde inovasyonu ve günlük hayatta sürdürülebilirliği destekleme konusundaki kararlılığının bir yansıması. Samsung’un açılış konuşmasında duyurduğu Patagonia iş birliği, farklı kesimlerden de olsalar şirketlerin çevresel problemleri ele almak için bir ortaya geldiklerinde nasıl bir inovasyona imza atabileceklerini ortaya koyuyor. Bu iş birliğiyle geliştirilen yenilikçi tahliller sayesinde, Samsung çamaşır makinelerinde çamaşır yıkama esnasında suya karışan mikroplastik ölçüsü en aza indirilerek plastik kirliliğiyle gayrete katkı sağlanacak.

Han bu hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu iş birliği bizi çok heyecanlandırıyor ve çalışmalarımız bununla bitmeyecek. Gezegenimizin karşı karşıya olduğu zorluklara tahlil aramayı amaçlayan yeni iştiraklere ve iş birliklerine imza atmaya devam edeceğiz.”

“Bu önemli bir sorun ve tek başımıza çözebileceğimiz bir husus değil” diyen Patagonia Kurumsal İdeoloji Yöneticisi Vincent Stanley de, Samsung mühendislerinin özverisinin altını çizdi. Stanley, iş birliğini “İklim değişikliğini aksine çevirmek ve tabiata sıhhatini geri kazandırmak için hepimizin muhtaçlık duyduğu eksiksiz bir iş birliği örneği” olarak nitelendirdi.

Ferdî Tecrübelerle Kullanıcıları Desteklemek

Bir yandan günlük hayatta sürdürülebilirliği artırmak emeliyle attığı adımları açıklayan Samsung, öbür yandan tüketicilerin farklı gereksinimlerini karşılamak için hangi teknolojileri ne formda geliştirdiğini de aktardı. Şirket, herkesin özgün olduğunun ve kullanılan aygıtların ömür şekillerine uyacak halde kişiselleştirilebilmesinin kıymetli olduğunun şuuruyla, kullanıcıların günlük ömürde kullandıkları teknolojilerle ilgisini yine tanımlamanın yollarını bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. İnovasyona yönelik evvel insan yaklaşımı da Samsung’un “Together for Tomorrow” vizyonunun temelini oluşturuyor. Samsung’un aktiflikte tanıttığı platform ve ekranlar, Han’ın daha evvel CES 2020’de dikkat çektiği “Ekranlar her yerde, ekranlar herkes için” periyodunu simgeliyor. Örneğin her yerde sinema kalitesinde tecrübe sunan hafif ve taşınabilir projeksiyon aygıtı The Freestyle, yapay zeka dayanaklı ses, yerleşik akış uygulamaları ve kullanışlı Smart TV erişilebilirlik özellikleri ile neredeyse her yere kurulabiliyor, 2,5 metrelik alan üzerinde yansıtma sağlayabiliyor.

Kullanıcıların bulut ve konsol oyunlarını keşfedebileceği ve oynayabileceği, ‘all-in one’ bir platform sunan Samsung Gaming Hub da 2022 model Samsung Akıllı TV ve monitörlerinde kullanılabilecek. Kullanıcıların oyun oynarken arkadaşlarıyla imajlı sohbet etmesine ve birebir anda oyun görüntüleri izlemesine imkan tanıyan ‘Odyssey Ark’ oyun ekranı ise çoklu görüntüleme tecrübesiyle sürükleyiciliği üst düzeye taşıyan 55 inç boyutunda esnek ve kavisli bir ekran olarak öne çıkıyor.

Samsung ayrıyeten, daha özel mesken aletleri tecrübeleri sunmak maksadıyla, Bespoke Konut Aletleri Serisi için daha fazla şahsileştirme seçeneği sunacağını açıkladı. Böylece Bespoke Serisi’ne bulaşık makinelerinin, ocakların ve mikrodalga fırınların yanı sıra Samsung Family Hub ve gardırop tipi 3 kapılı ve 4 kapılı buzdolabı seçenekleri ekleniyor. Samsung ayrıyeten Bespoke Jet™ elektrikli süpürge ve Bespoke Çamaşır Yıkama ve Kurutma Makinesi üzere yeni eserleriyle, tüketicilere ömür alanlarını kendi stillerine ve gereksinimlerine nazaran kişiselleştirmenin yeni yollarıyla birlikte, meskendeki tüm alanlar için kullanılabilen daha geniş bir eser yelpazesi sunuyor.

Samsung, kullanıcıların aygıtlardan en uygun halde faydalanmasını sağlamak üzere onlara daha fazla ferdileştirme imkanı sunmak için çalışmalarına devam ediyor. #YouMake Projesi, tüketicilerin eserleri en önemsedikleri özelliklere nazaran seçebilmesini ve kişiselleştirmesini, bu sayede aygıtların özelleştirilmiş bir tecrübe ortaya koymasını sağlıyor. Açılış konuşmasında duyurulan ve Samsung’un Bespoke vizyonunu konut aletlerinin ötesine taşıyan bu teşebbüs, Samsung marka akıllı telefonlar ve büyük ekranlı aygıtlarda da kullanılacak.

Kusursuz Temas Çağının Öncüsü

Kişiselleştirmeyi ve sürdürülebilirliği Samsung eserlerinin temeline yerleştiren “Together for Tomorrow” vizyonu, kusursuz bir temas da gerektiriyor. Samsung, iş birliklerini ve yeni kuşak eserlerini öne çıkararak gerçek manada kusursuz temaslı tecrübeler çağını başlatma konusundaki kararlılığını vurguluyor.

Birinci olarak CES etkinliğinde tanıtılan yepisyeni Samsung Home Hub, akıllı mesken idaresini kolaylaştırmak üzere yapay zeka (AI) takviyeli aygıtlarla entegre olan SmartThings hizmeti sayesinde ilişkili konut tecrübesini ileri bir seviyeye taşıyor. Samsung Home Hub, altı farklı SmartThings hizmetini, kullanıcılara akıllı konut aletleri üzerinde tam kontrol sağlayan ve konut işlerinin idaresini kolaylaştıran kullanışlı bir aygıtta birleştiriyor. Samsung, akıllı aygıtların birbirleriyle daha uyumlu çalışmasını sağlamak gayesiyle SmartThings Hub’ı 2022 TV’lerinin, akıllı monitörlerinin ve Family Hub buzdolaplarının yerleşik özelliği haline getireceğini duyurdu. Bu sayede irtibatlı hayat tecrübeleri tüm kullanıcılar için daha erişilebilir ve meselesiz hale gelecek.

Tüketicilere marka fark etmeksizin en yeterli akıllı mesken tecrübesini sunmak gerektiğini tabir eden Samsung, çeşitli akıllı konut aletleri üreticilerini bir ortaya getiren Home Connectivity Alliance’ın (HCA) kurucu üyesi olduğunu da duyurdu. HCA, tüketicilere daha fazla seçenek sunmak, eser ve hizmetlerin güvenliğini artırmak için farklı markaların aygıtlarının birlikte çalışabilmesinin desteklenmesi emeliyle kuruldu.

Samsung CES’te ayrıyeten inovasyon yaklaşımı için belirleyici bir öge olan kurumsal toplumsal sorumluluk konusundaki kararlılığını da vurguladı. Bu kararlılık, şirketin sadece teknolojilerine değil, birebir vakitte gelecek kuşakları yaratmak istedikleri değişimi gerçekleştirme konusunda destekleyen programlarda yer almalarını da sağlıyor. Solve for Tomorrow ve Samsung Innovation Campus üzere programlar geleceğin işyerleri konusunda genç kuşakların maharetlerini destekliyor, hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Han, “Samsung olarak gelecek jenerasyonları destekleyen programlarımızla 2012’den bu yana 21 milyondan fazla bireye ulaştığımızı paylaşmak benim için gurur verici. Hepimizin aradığı daha güzel bir gelecek; insanların hayallerinin ötesine geçmelerini sağlamaktan, merak edilenlerin deneyimlenebilmesi için gezegenin korunmasından ve değişimin ateşini yakan inovasyondan geçiyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu