Donanım

DDR5 üretiminde meşakkat var

Bilgisayar dünyasının çiçeği burnunda teknolojisi DDR5 için üreticiler adaptasyonu arttırmanın yollarını ararken global çip krizi de boş durmuyor. Bileşen tedariğinde yaşanan ezalar DDR5 standardının yaygınlaşmasını geciktiriyor. 

DDR5 üretiminde sorun

DDR5 modüllerini geliştiren değerli firmalardan Micron yaşanan problemleri doğruladı. Bilhassa güç idare yongalarının ve voltaj düzenleme modüllerinin tedariğinde sorunlar yaşanıyor. Bu da üretimi direkt etkiliyor. 

Olağanda PMIC ve VRAM modülleri anakartlarda yer alıyordu. DDR5 teknolojisinde ise bellek modülüne transfer edildi. Böylelikle sunucu anakartlarında karmaşa biraz azaltılırken bellek modüllerinin üretimi de zorlaşmış oldu. Çünkü bellek modüllerinin bu bileşenleri farklı olarak satın alması gerekiyordu. 

Bileşen tedarik krizinin yanında üretim zorlukları da eklenince DDR5 bellekler için güç günler başladı. Micron gelecek yılın sonbahar aylarına kadar üretim zahmetinin devam edeceğini ve DDR5 belleklerin küçük ölçeklerde büyüyeceğini düşünüyor. Bununla birlikte iddialardan daha fazla bir zahmet olmayacağını da belirtiyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu