İnternet

“Robot musunuz?” sorusuna karşılık veren teknoloji: CAPTCHA nedir, nasıl çalışır?

İnternette muhtemelen herkes, klasik bir “robot musunuz?” CAPTCHA testi ile karşılaşmış ve bu testi geçmiştir. “Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Büsbütün Otomatik Genel Turing testi” yahut CAPTCHA’larda (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), kullanıcılara onları robotlardan ayıran bir misyon verilir. Bu misyonlar rahatsız edici uzunluktan (trafik ışığı içeren tüm görselleri seçin gibi) neredeyse hiçbir şey yapmanızı gerektirmeyenlere (robot olmadığınızı doğrulamak için buraya tıklayın gibi) kadar pek çok farklı test bulunur. Kolaylıkları sebebiyle, bilhassa bu “lütfen tıklayın” vazifelerinin ne kadar mantıklı olduğunu sorgulamış olabilirsiniz. Robotlar (veya botlar) bir kutuya tıklayamayacak kadar maharetsiz mi?

Botlar bu kadar yeteneksiz mi?

Bu sorunun en kısa yanıtı, kolay bir halde “hayır, o kadar maharetsiz değiller.” İngiliz TV panel programı QI’ın tekrar yayılan bir görüntüsünde, testin aslında siz düğmeye basmadan evvel davranışınızı incelediği açıklanıyor. Bu düğmeye basabilen botlar geliştirilmiş olsa da, normal insanların tıklamadan evvelki davranışlarını taklit etmekte zorlanıyorlar.

Siber güvenlik firması Cloudflare’ye nazaran test, kullanıcının imleci kutuya yanlışsız ilerlerken imlecin hareketini izliyor.

Cloudflare’in sitesinde “Bir insanın en direkt hareketi bile mikroskobik seviyede bir ölçü rastgeleliğe sahiptir: botların kolaylıkla taklit edemediği küçük bilinçsiz hareketler. İmlecin hareketi bu öngörülemezliğin bir kısmını içeriyorsa, test kullanıcının muhtemelen yasal olduğuna karar verir” deniliyor. Açıklama şöyle devam ediyor: “reCAPTCHA, kullanıcının bir bot olma ihtimalinin olup olmadığını anlamak için tarayıcı tarafından bir kullanıcı aygıtında depolanan çerezleri ve aygıtın geçmişini de kıymetlendirebilir.

Tanımlama bilgileri ve yakın geçmişiniz, bilgisayara sizin bir insan mı yoksa robot mu olduğunuzu söyleyebilir. QI sunucusu Sandi Toksvig, görüntüde “Örneğin, kutuyu işaretlemeden evvel birkaç kedi görüntüsü izlediniz, Greta Thunberg ile ilgili bir tweet’i beğendiniz, sonra işe başlamadan evvel Gmail hesabınızı denetim ettiniz diyelim; tüm bunlar sizin bir insan olmanız gerektiğini düşünmelerine neden oluyor” diyor ve ekliyor: “Aslında ‘Ben robot değilim’i tıkladığınızda, siteye bilgilerinize bakması ve kendi ismine karar vermesi talimatını vermiş olursunuz.

Genellikle test, programı insan olduğunuz konusunda ikna etmek için kafidir, lakin bazen, örneğin fare hareketinizin biraz fazla hassas olup olmadığını yahut göz atma geçmişinizin bir robotunki olup olmadığını anlamak için size alternatif captcha’lar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu