İnternet

Dijital markalaşma nedir?

Geçtiğimiz günlerde Bütünleşik Pazarlama ve İş – İktisat Mecrası Branding Türkiye’nin Instagram, Linkedin ve SlideShare sayfalarında yayınlanmak üzere “10 Hususta Dijital Markalaşma” temalı bir içerik hazırlandı. Toplumsal ağlara özel hazırlanan bu içerikte yeni kuşak bir kavram olan dijital markalaşma ile ilgili merak edilenlere dair bir derleme yapıldı. Bu yazıda ise o içerikte yer alan bilgileri aktaracağız.

10 Unsurda Dijital Markalaşma

“Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılan “Dijital Markalaşma” ile ilgili 10 detay!” manşetiyle yayınlanan içerikte bahsi geçen 10 ayrıntı şöyle;

 1. Dijital markalaşma; “dijital pazarlama ve marka idaresi – iletişimi” kavramlarının içerisinde yer alan kavram, süreç ya da uzmanlıkların bütünleşik biçimde ve eşzamanlı olarak gerçekleştirilmesidir.
 2. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılmıştır.
 3. Dijital markalaşma, bütünleşik pazarlamanın bir sonucu olduğu kadar birebir vakitte da bütünleşik pazarlamanın bir öğesidir.
 4. Kavrama dair birinci kitap Dikeyeksen Yayıncılık ile Branding Türkiye Yayınları ortak yayını olarak Dijital Markalaşma ismiyle yayınlanmıştır.
 5. Kavramın kurumsal uygulanabilirliği için işletmelerde departman dönüşümü kuraldır. Bu bağlamda oluşturulan “Dijital Markalaşma Departmanı” ise “Kurumsal İletişim” ve “Dijital Pazarlama” olmak üzere iki alt departmandan meydana gelmelidir.
 6. Dijital Pazarlama ve Marka İdaresi – Bağlantısı odağında hizmet veren ajanslar “Dijital Markalaşma Ajansı” kategorisinde konumlanırlar.
 7. Dijitalleşme üretim ve pazarlama olmak üzere iki temel misyon çerçevesinde değerlendirilse de “Dijital Markalaşma”, sorunun üretim (fabrikasyon) kısmında değil, kitleye temas etme yani bütünleşik pazarlama kısmıyla ilgilidir
 8. Dijital markalaşma terminolojik olarak süreci, devamlılığı, işleyişi temsil eder.
 9. Dijital markalaşmanın kavramsallaşmasında yararlanılan yeni kuşak stratejik planlama modeli “3F Fenomeni”dir.
 10. Kavramın akademik sürdürülebilirliği için Branding Türkiye’nin bünyesindeki bölüm profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından hazırlanan “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME”, dijital pazarlama ve marka idaresi – bağlantısı odağında 28 ana disiplinden oluşmaktadır. 500 saatlik bu eğitimi muvaffakiyetle tamamlayan ve programdan mezun olan bireylerse “Dijital Markalaşma Uzmanı” olarak anılmaktadır.
 • Anasayfa
 • Internet
 • Öbür Haberleri
 • Dijital markalaşma nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu