BilimDonanımİnternetMobilSosyal MedyaTeknolojiYapay Zeka

Bu en yeni iki Google Haritalar özelliği keşfetmenize yardımcı olur. İşte onları nerede bulacağınız

Ayrıca, gezinmenize yardımcı olacak diğer beş Google Haritalar ipucunu nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Tatil alışverişi sizi strese soktuysa – belki henüz başlamadıysanız veya yoğun olduğunda mağazalara gitmekten kaçınmaya çalışıyorsanız – Google Haritalar yardımcı olabilir. Uygulama, aynı şeyi yapan insan kalabalığından uzaklaşmaya çalışırken nereye alışveriş yapacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, gitmeye karar vermeden önce bir mağazanın veya restoranın ne kadar meşgul olduğunu kontrol etmek için uygulamayı kullanabilirsiniz.

Geç kalacağınız zaman ailenize nerede olduğunuzu bildirmek için Google Haritalar’ı da kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir restoranı aramak yerine uygulama üzerinden önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Google Haritalar’ın tatilinizin sorunsuz geçmesine yardımcı olabileceği tüm yolları ve yedi özelliğin tümünü nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Havaalanları, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma istasyonları arasında gezinin

Büyük bir alışveriş merkezinde hızlı bir şekilde bir mağaza bulmanız gerekiyorsa, Google Haritalar, Kasım ayında yaptığı duyuruya göre , Dizin  sekmesini tüm havaalanları, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma istasyonları için genişletiyor  . Bu, uçuşunuzu yakalamadan önce havaalanında koşuşturma, yemek yiyebileceğiniz bir yer bulmaya veya son dakika hatırası almaya çalışmanızı önlemeye yardımcı olabilir. Sekme size çalışma saatlerini ve hangi katlarda olduğunu söyleyecektir. Restoranlar, mağazalar, dinlenme salonları ve otoparklara göz atabilirsiniz.

Bir yerin ne kadar meşgul olduğunu görmek için Google Haritalar’a göz atın

Google, Google Haritalar’ın meşguliyet aracına yeni bir özellik ekledi  . Daha önce, gerçek zamanlı olarak ne kadar kalabalık olduğunu gösteren bir grafik görmek için bir işletme gibi bir yeri aramanız gerekiyordu. Ancak şimdi, Alan Meşguliyeti adlı yeni bir özellik, tüm harita alanlarının insanlarla ne zaman tıkandığını görmenizi sağlar. 

Yeni özelliği kullanarak, Android veya iPhone’unuzda (veya bilgisayarınızın tarayıcısında) Google Haritalar uygulamasını açar ve örneğin şehir merkezi, nehir kenarı veya yakınlardaki şirin bir kasaba gibi genel bir alanı bulmak için haritada hareket edersiniz. Meşguliyet bilgileri artık haritada otomatik olarak görünecek, bu nedenle ne kadar kalabalık olduğunu görmek için özel olarak bir yer aramanıza gerek yok. Google Haritalar, “Meşgul Alan” gibi bir şey söyleyebilir ve daha fazla ayrıntı için tıkladığınızda “Alabildiğine meşgul” diyebilir.

Google Haritalar’da gezi güzergahınızı takip edin 

Google Haritalar seyahatlerinizi çizebilir, ancak aynı zamanda tatil uçuşunuzu, otel, araç kiralama ve restoran rezervasyonlarınızı hızlı bir şekilde gösterebilir ve sizi check-in saatleri ve onay numaraları için e-postanızda arama zahmetinden kurtarabilir.

Yaklaşan rezervasyonlarınızı görmek için:

1. Google Haritalar’da, alt menü satırında Kaydedildi’ye dokunun .

2. Rezervasyonlar’a dokunun . Burada, Haritalar’ın Gmail’deki e-postalardan aldığı, yaklaşan rezervasyonlarınızın bir listesini göreceksiniz.

3. Tarih ve konum dahil olmak üzere rezervasyon hakkında daha fazlasını görmek için bir öğe seçin.

4. Ayrıca, rezerve ettiğiniz şeylerin bir listesini görmek için Google Haritalar arama kutusunda “rezervasyonlarım” için arama yapabilirsiniz.

Doğrudan Google Haritalar’da bir restoran rezervasyonu yapın

Bir tatil yemeğini planlamak ve hazırlamak çok günlü bir angarya olabilir. Keskin bıçaklar ve sıcak sobalar yerine aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız  , Google Haritalar öğle veya akşam yemeği rezervasyonu yaptırmanıza yardımcı olabilir. 

1.  Haritalar’da,  yemek yiyebileceğiniz yerlerin listesini görmek için haritanın üst kısmındaki Restoranlar düğmesine dokunun  .

2.  İyi görünen bir restoran seçin ve açılan pencerede, size bu seçeneği sunuyorsa (hepsi değil) bir masa ayırtın veya bir bekleme listesine katılın.

En az dolu yeri seçmek için yukarıda bahsedilen “meşguliyet” özelliğini kullanmayı unutmayın. Ayrıca, bazı restoranların hala yemek yemeye kapalı olduğunu, ancak genellikle teslimata, kaldırım kenarından teslim almaya veya açık havada oturmaya izin vereceğini unutmayın.

Google Haritalar’ı çevrimdışı kullanın

Mobil ağ bağlantınız olmayabilecek uzak bir yere mi gidiyorsunuz? Google Haritalar, çevrimdışı olduğunuzda da size yol tarifi verebilir.

1. Dışarı çıkmadan önce, Haritalar’da yol tarifi almak isteyeceğiniz konumu arayın.

2. Konum penceresinde, alttaki menüyü yukarı çekin. 

3. Kaydırma sekmeler ve musluk içinden sağ indirin ve sonra, bir sonraki pencerede dokunun İndir yine. Haritalar, seçtiğiniz alan için telefonunuza bir harita indirecektir.

Artık, harita indirdiğiniz alanda yol tarifleri için Google Haritalar’ı kullandığınızda, hücresel bağlantınız kesildiğinde, Haritalar size rehberlik etmek için çevrimdışı haritaya geçecektir. Çevrimdışı olduğunuz için, Haritalar elbette gerçek zamanlı trafik bilgisi sunamaz.

Nerede olursanız olun EV şarj noktalarını ve benzin istasyonlarını bulun

Elektrikli aracınızı alışverişe, akşam yemeğine veya tatil gezisine götürüyorsanız, Google Haritalar rotanızdaki EV şarj istasyonlarını ve bir şarj bağlantı noktası için tahmini bekleme sürelerini bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, yalnızca EV’nizle  uyumlu istasyonları görmek için J1772, CCS (Combo 1 veya 2) ve Tesla gibi konektör türüne göre aramanızı filtreleyebilirsiniz . Aynı yönergeleri izleyerek benzin istasyonlarını da arayabileceğinizi unutmayın.

1.  Haritalar uygulamasında, ekranın üst kısmındaki sekmeleri kaydırma ve dokunun  Daha .

2.  Hizmetler bölümüne gidin ve Elektrikli araç şarjı öğesini seçin  . 

3.  Haritalar, yakındaki şarj istasyonlarını ve kaç tane müsait olduğunu gösterecek.

4.   Haritalar’ın seyahatinizde bir durak olarak eklemesini sağlamak için haritada bir şarj istasyonuna dokunun  .

Bu numarayı, rotanız boyunca bir kafe gibi başka yerleri aramak için de kullanabilirsiniz.

Konumunuzu Google Haritalar aracılığıyla paylaşın

Bir grup etkinliği sırasında, grubun dağıldığı ve kimsenin birbirini bulamadığı zamandan daha çılgın bir şey var mı? Google Haritalar, hepinizi tekrar bir araya getirmenize yardımcı olabilir.

1. Google Haritalar’da sağ üst köşedeki profil simgenize ve ardından Konum paylaşımı’na dokunun .

2. Konumu paylaş’a  dokunun ve konumunuzu kiminle ve ne kadar süreyle paylaşmak istediğinizi seçin.

3. Paylaş’a dokunun , Google Haritalar konumunuzu seçtiğiniz herkese gönderir.

4. Başka birinin konumunu görmek istiyorsanız, o kişinin pencerenin üst kısmındaki simgesine ve ardından Talep öğesine dokunun .

Tüm bunlardan sonra, tatillerde evde kalmayı tercih ediyorsanız, alışveriş yaparken Prime avantajlarınızı avantajınıza nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır . Kanepenizden hiç ayrılmayı düşünmüyorsanız, işte izleyeceğiniz en iyi yeni TV şovları .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu