İnternet

Twitter’ın kapalı bir VIP listesi varmış. Bakın bu listede hangi isimler var?

Twitter’ın algoritmasının kimi kullanıcıların tweet’lerini neden bu kadar sık ön plana çıkardığını artık biliyoruz. Platformer’a nazaran şirketin, içinde birkaç düzine hesabın bulunduğu bâtın bir VIP listesi bulunuyor ve bu listedekilerin tweet’leri çok daha sık ön plana çıkartılıyor. Hesaplar ortasında Elon Musk’ın yanı sıra dünyada önde gelen birkaç Twitter kullanıcısı yer alıyor.

Elon Musk, kısa müddet evvel çalışanlarının yüzde 70’ini işten çıkarmış, sonrasında da Twitter Blue üzere abonelik hizmetleriyle yeni gelir modelleri oluşturmaya çalışmıştı. Şimdiyse Twitter’ın bâtın bir VIP listesi olduğu ortaya çıktı. Elon Musk’ın ve öne çıkan birkaç hesabın bu listede yer aldığı söyleniyor.

Twitter’ın VIP listesinde Elon Musk da dahil toplamda 36 hesap var. Bunlar ortasında LeBron James, Alexandria Ocasio-Cortez, Marc Andreesen, Tesla fan hesabı @teslaownerssv, ABD lideri Joe Biden ve Ben Shapiro da yer alıyor.

Musk daha evvel platformun teklif algoritmalarını açık kaynak haline getirme kelamı vermişti. Buna ek olarak, sadece Blue abonelerinin paylaşımlarının Sana Özel sekmesinde öne çıkarılacağı da belirtilmişti. Bu değişikliğin, akışta sistemli olarak öne çıkan VIP kullanıcılarını etkileyip etkilemeyeceği aşikâr değil.

Platformer’a nazaran VIP listesi, başlangıçta güçlü Twitter kullanıcılarının aldığı etkileşimi izlemek için oluşturuldu. Zira şirket, muhakkak kullanıcıların platformdaki görünürlüklerini azaltmak için “gölge yasakları” uyguladığına dair kuşkuları gidermeye çalıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu