BilimTeknoloji

Moskova’da hizmet veren elektrikli otobüslerin sayısı 900’e ulaştı

Rusya, elektrikli araba denince birinci akla gelen ülkelerden biri olmayabilir lakin toplu ulaşımda kullanılan otobüsler süratle elektrikleniyor.

Gelen haberlere nazaran Moskova’daki elektrikli otobüslerin sayısı 900’e ulaştı. Böylece Moskova’nın dünyanın en büyük elektrikli otobüs filolarından birine sahip olduğu tabir ediliyor. Fotoğraflarda otobüslerin tatil dönemi için ışıklarla süslendiğini görüyoruz.

Gelen bilgiye nazaran kentteki elektrikli otobüslerin sayısı Kasım 2020’de 500 civarındaydı. 2021 gayesi bu sayıyı 1000’e çıkarmaktı ancak şimdilik 900’de kaldı. Otobüslerin birden fazla, ülkenin en büyük üreticilerinden Kamaz’ın imzasını taşıyor ve Lityum Titanat (LTO) bataryadan güç alıyor.

Moskova, 2030’a kadar kentte hizmet veren tüm otobüsleri elektrikli hale getirmeyi planlıyor. Bu amaç doğrultusunda dizel otobüslerin satın alımı da durdurulmuş.

Kentteki otobüs ve tramvay ağını yöneten Mosgortrans’ın paylaştığı datalara nazaran, elektrikli otobüsler, toplam uzunluğu neredeyse 800 kilometreye varan 66 rotada kullanılıyor ve son birkaç yılda 150 milyondan fazla yolcu taşımış durumdalar. Buna 2021 yılındaki 77 milyon yolcu da dahil.

Kelam konusu elektrikli araçların kullanımı için kâfi altyapı da koşul. Bu kapsamda Moskova’da 150 tane süratli şarj istasyonu bulunuyor. Üstelik bu sayı 2023’ün sonuna kadar 500’e çıkarılacak. Elektrikli otobüs filosunun da 2024 sonuna kadar 3 bin adede çıkarılması ön görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu