BilimTeknoloji

İran kripto para madenlerini askıya alıyor

Kripto para madenciliğinin harcadığı güç ölçüsü pek çok ülkeyi geride bırakmış durumda ve pak güç konusundaki tartışmaların da odağında. Bazen o denli bir hale geliyor ki ülkeler güç tüketimini dengeleyebilmek için madenleri askıya almak zorunda kalıyor. 

İran’dan kripto para madencilerine mahzur

Çin bilhassa çok güç tüketimi nedeniyle kripto para madenlerini yasaklamaya başlamıştı. Geçtiğimiz yaz aylarında İran da güç tüketimini dengelemek için kripto para madenlerini askıya almış ve sonrasında yine müsaade vermişti. 

Kış aylarının gelmesi ile birlikte güç tüketimi artınca İran yine karar değiştirdi. Hükümet yetkilileri tasarruf edebilmek ismine ülkedeki kripto para madenlerinin faaliyetlerini muhakkak bir mühlet askıya aldıklarını duyurdu. 

İran’da fosil yakıtların yüzde 70’i ısınma emelli kullanılıyor. Geçtiğimiz ay hükümet elektrik ve gaz tüketimini azaltarak paralelinde yakıt kullanımını da azaltmak istediğini duyurmuştu. Alınan önlemlerle yüzde 40 civarında bir tasarruf sağlanması amaçlanıyor. 

Hükümetin müsaade vermesi ile birlikte kripto para madenciliğinin arttığı İran, küresel kazım oranının yüzde 4.5-7 civarına sahip. Yalnızca yasa dışı olduğu için kapatılan madenlerden 222 bin aygıt toplanmıştı. Bununla birlikte artan madencilik güç tüketimini de olumsuz etkiliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu