Mobil

Microsoft’tan Samsung’a karşılık: Katlanabilir Surface Duo!

Samsung, geçtiğimiz ay kaydırılabilir ekranlarının patentini aldı. Hatta buna ek olarak bir de yuvarlanabilen ve katlanabilen 2. bir modeli de patentini aldı. Artık ise hem yana hem de üst yanlışsız katlanabilen panellerin patentini aldı. Ancak ortaya çıkan bilgiler, Microsoft’un da yeni Surface Duo aygıtı için buna misal bir teknoloji kullanacağını doğruluyor.

Yeni Surface Duo modelleri 3 ekranlı olacak savı sürüyor

Microsoft, katlanabilir aygıtlarında tıpkı Surface Duo üzere bükülebilen panel teknolojisini kullanmak yerine iki farklı ekranı yan yana konumlandırmayı tercih ediyor. Pek çok kesim tarafından epeyce beğenilen ve makul bulunan bu tahlil, evvelki modelin çağ dışı kalan ön panel tasarımı sebebiyle şu anda pek fazla tercih edilmiyor.

Lakin aygıtın tablet versiyonunun ve yeni kuşak modelinin ortaya çıkan kimi görselleri, Microsoft’un bu aygıtla birlikte Samsung’un Fold, Huawei’nin ise Xs’ine direkt rakip olacağı söyleniyor. Ayrıyeten şirket şu anda, Samsung’un 2 farklı istikamete katlanabilen ekran teknolojisine bir alternatif oluşturacak 3 ekranlı bir yapı üzerinde gelişmelerini sürdürüyor.

Aygıtın en büyük avantajı büsbütün katlıyken nispeten kalınca bir akıllı telefon üzere tek el kullanabiliyorsunuz. Lakin ekranları büsbütün açarak genişlettiğiniz vakit arkadaşlarınızla karşınıza koyup sinema izleyebileceğiniz bir tablete dönüşüyor.

Patent görselinde ayrıyeten kamera lensleri, irtibat noktaları ve düğmeler de yok. Lakin tüketiciye hazır bir aygıtın bu öğeleri içermesini beklerdik. Bununla birlikte, Microsoft’un zikzak gibisi bir katlama sistemini de tercih edebileceğini görmek şaşırtıyor olsa da 3 ekranlı bir telefon yapıldığında seçenekler çok da fazla olmayabiliyor.

Microsoft’un patenti bol ölçüde metin içeriyor. Lakin Samsung’un Dünya Fikri Mülkiyet Ofis’ine sunduğu dokümanlar üzere 152 sayfa değil. Ayrıyeten edindiğimiz bilgiye nazaran bu patent birinci sefer Haziran 2020’de dosyalandı. Üzerinden 1.5 yıl geçtikten sonra tescillenerek Microsoft’a verildi.

Microsoft, Surface Duo 2 ile aygıtları katlama konusunda kararlı olduğunu gösterse de, yakın vakitte bu patente benzeyen bir tüketici aygıtı görüp göremeyeceğimiz muhakkak değil. Bununla birlikte, şirketlerin birden fazla katlama yeteneğine sahip aygıtların gelecekte telefon ve tabletlerin kazanan formatı olabileceğine inandığı görülüyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu