Mobil

Tecno Spark 7 Pro & Spark 7T İncelemesi

Tecno markasını artık sanıyoruz ki ülkemizde pek çok kişi duymuştur. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de üretime başlayan Tecno Mobile, birinci yerli üretim akıllı telefonu Camon 16’yı daha evvel bizlere de incelememiz için iletmişti ki ardından de sizlerle inceleme notlarımızı paylaşmıştık. Bu kez ise şirketten 2 yeni akıllı telefon modeli daha geldi. Bunlardan biri Tecno Spark 7 Pro, oburu ise Spark 7T.

Bu 2 telefon da uygun fiyatlı, bütçe dostu olarak karşımıza çıkıyor ve böylelikle şu sıralar akıllı telefon pazarında yükselen fiyatlara düzgün birer alternatif olma argümanı içindeler. Şu an Tecno Spark 7 Pro, 3200 TL fiyatla bulunabiliyorken, Spark 7T ise 2400 TL bandında tüketicilerle buluşuyor. İncelediğimiz mühlet içinde maliyet/fayda istikrarını pek yeterli bulduğumuz telefonlar, bilhassa şimdiki işletim sistemi ve düzgün bir akıllı telefondan beklenebilecek tüm özellikleri sunmasıyla öne çıkıyor. Bu görüntü boyunca esasen her telefonla ilgili bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Sırasıyla gidelim ve birinci etapta Spark 7 Pro modeliyle kelamı açalım.

Tecno Spark 7 Pro Tasarımı Nasıl?

Spark 7 Pro, dizaynıyla hoş görünen akıllı telefonlardan biri. Art yüzeyi, dokunduğunuzda kauçukvari bir his uyandıran mat materyale sahip sertleştirilmiş plastikten oluşuyor. Kenarda 3’lü kamera konseyimi ile kamera bloğunu SPARK ve AI logosuyla birlikte ayıran şirket, telefonun art yüzeyine bir de parmak izi sensörü yerleştirmiş. Elbette bütçe dostu bir telefon olduğunu düşündüğümüzde, bu sensörün ekrana entegre olmasını beklemiyoruz. Bu ortada sensör pek akıcı çalışıyor, fakat sensör dairesi biraz daha büyükçe tasarlanabilirdi tahminen. Başka bir biyometrik güvenlik yolu de pek alışılmış ki ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliği. Bunu da güvenlik ayarlarından kolaylıkla yapılandırabiliyorsunuz.

Tecno Spark 7 Pro Ekran Özellikleri

Telefonun ön yüzüne döndüğümüzde, çok geniş bir ekranla karşılaşıyoruz. Ekran 6.6 inç boyutunda ve bu boyutuyla multimedya kullanımları için çok ülkü. Ekranın kenar çerçeveleri nispeten ince ve köşede ise ön kamera ekrana delik formunda yerleştirilmiş.

IPS LCD panelden oluşan ekranın en can alıcı noktası 90Hz tazeleme suratına sahip olması. Böylelikle gerek arayüz ve uygulamalarda dolaşırken, gerek yüksek tazeleme suratına sahip oyunlarda akıcı bir tecrübe elde edebiliyorsunuz. Tekrar de 60Hz kullanmak isterseniz, ekran ayarlarından bunu değiştirebilir ve ortadaki ekran akışkanlığının farkını görebilirsiniz. Öte yandan buradan adaptif, yani duruma nazaran 90Hz ve 60Hz ortasında değişken ekran suratı seçeneğini de seçebilir, böylelikle hem yüksek akıcılık hem pil tasarrufu çizgisini telefonun belirlemesine imkan tanıyabilirsiniz.

20:9 ekran en-boy oranına sahip telefonda, ekran çözünürlüğü ise 720×1600 piksel düzeyinde. Elbette gönül isterdi ki daha yüksek çözünürlük içersin, lakin bu fiyat bandı için bu çözünürlük çok uygun diyebiliriz ki rakiplere baktığımızda da pek fark göremiyoruz. Kaldı ki ekran pek de hoş bir manzara üretiyor.

Tecno Spark 7 Pro Özellikleri Neler?

Tecno Spark 7 Pro, Android 11 aktüel işletim sistemine sahip. Ayrıyeten kendi arayüzü olan HiOS v7.5‘i kullanıyor. Stok Android işletim sistemine benzeri yapıda tasarlanan bu arayüz, pek sade tasarlanmış ve böylelikle erişimi çok kolay; ek olarak uygulamaları ararken de çeşitli kolaylıklar sunuyor. Arayüzün çok akıcı çalıştığı bilgisini de verelim -ki bu fiyat bandında daha evvel incelediğimiz birtakım telefon modellerinde arayüz kasmalarına şahit olmuştuk hatırlarsanız. O manada telefonun arayüzünün akıcı olmasını beğendiğimizi söyleyebiliriz.

Pekala, Spark 7 Pro’nun teknik takımında neler var? Telefonda işlemci olarak orta sınıf diyebileceğimiz işlemci modellerinden MediaTek Helio G80 kullanılmış. MediaTek’in orta düzey akıllı telefonlarda üst seviye özellikler arayanların beklentisini karşılayacak düzeyde olan bu işlemci 8 çekirdekli yapıda tasarlanmış. Performans odaklı 2 adet Cortex-A75 çekirdeği 2.0 GHz frekansında çalışırken, 1.8 GHz frekanslı öteki 6 adet Cortex-A55 çekirdekleri ise verimlilik odaklı iş yapıyor. İşlemci ile bir arada Mali-G52 MC2 grafik yonga seti de birlikte geliyor. Bu ikili günlük kullanımlarda ve oyunlarda uygun bir eküri olurken, orta düzeyli kullanımlarda performans konusunda hiçbir sorun yaşatmıyorlar.

Telefonda 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı kullanılmış. Bunlarla birlikte temel teknik takımını tamamlayan telefonda microSD kart yoluyla hafıza genişletme imkanı sunulmuş ve ayrıyeten çift SIM kart dayanağı de yer alıyor. Yeniden Spark 7T modelinde de benzeri özelliklerin olduğunu söyleyelim.

Spark 7 Pro’nun bataryası da epey geniş. 5000 mAh kapasitesinde bataryaya sahip olan telefonda tek şarjla günü çok rahat çıkartabiliyorsunuz.

Tecno Spark 7 Pro Kameraları Nasıl?

Kameralara geldiğimizde, Spark 7 Pro’da az evvel de söylediğimiz üzere artta 3’lü kamera suramı yer alıyor. Bu kameralardan ana kameramız 48 MP ölçüsünde fotoğraflar çekebiliyor. Elbette pek çok telefonda gördüğümüz üzere, azami megapikselde fotoğraf çekmek için kamera arayüzünden 48 MP simgesine dokunmanız gerekli. Telefon standart olarak ise 12 MP fotoğraflar çekiyor. Bulunan öbür 2 kamera ise 2 MP ve AI Camera olarak yer alıyor. Bu kameralar da derinlik sensörü ve yapay zeka algoritmaları için yerleştirilmiş.

Kameralarla ilgili öncelikle şunu söyleyerek başlayalım, birinci olarak deklanşör gecikmesinin çok yüksek olmamasını sevdik. Çok özel bir modda değilseniz süratlice fotoğraf çekebiliyor ve anı kaçırmıyorsunuz. Öte yandan arayüzde çeşitli seçeneklerin sunulmuş olması güzel. AI Cam adımında telefonun 20 farklı sahneyi tanıyabileceği fotoğraf çekimlerinde bulunabiliyorsunuz. Hem ön hem art kamerada kullanabileceğiniz Hoşluk adımında nitekim de geniş seçenekler sunulmuş olması sevindirici bir öbür ayrıntı. Ayrıyeten Muhteşem Gece modunun da, düşük ışık şartlarında olağan kameraya nazaran ardışık fotoğraflar çekip birleştirerek fark edilir sonuç çıkarması da telefonun hoş bir öteki avantajı. Bu ortada art kamerada tam 4 adet LED flaş yer alıyor. Böylelikle flaş konusunda Spark 7 Pro’nun sahiden de el feneri üzere bir telefon olduğunu söyleyebiliriz.

Art kamera ile yapılan çekimler pek hoş olurken, görüntü konusunda da eli güçlü. 2K’ya kadar art kamera ile çekim yapabilme özgürlüğünüz var. Ayrıyeten görüntü kaydında canlı bokeh efekti oluşturabildiğinizi de söyleyelim.

Spark 7 Pro’nun ön kamerası da 8 MP biçiminde pozisyonlandırılmış. Bu kamera da sınıfı dahilinde hoş sonuçlara imza atıyor ve yeniden ön kamerada çift LED flaşın yer aldığını söyleyelim.

Tecno Spark 7T Tasarım ve Ekran

Evet, Spark 7 Pro’yu pek çok istikametiyle tanıdık. Artık gelelim kardeşi Spark 7T modeline. 2 telefon ortasında elbete tasarım ve öbür özellikler konusunda farklılıklar mevcut durumda. Spark 7T de tekrar misal tasarım hatına sahip, fakat SPARK logosu geride daha besbelli halde kullanılmış. Böylelikle daha çok gençlere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Geride yeniden parmak izi sensörü ve Spark 7 Pro’ya nazaran daha dar bir kamera bloğu yer alıyor.

Spark 7T’nin ekranı da en az Spark 7 Pro kadar büyük; 6.52 inç boyutunda. Yeniden IPS LCD panelin kullanıldığı ekranda bu kere panel suratı 60Hz, yani standart. Elbette bu fiyatı açısından pek makul bir seçenek. Ekran çözünürlüğü 720×1600 piksel olurken, ön kameranın da ekranın üzerinde damla çentik yoluyla yerleştirildiğini görüyoruz.

Tecno Spark 7T Özellikleri Neler?

Tecno Spark 7T de Android 11 işletim sistemini kullanıyor. Tıpkı arayüz dizaynını benimseyen telefonda işlemci olarak ise, MediaTek Helio G35 kullanılıyor. Düşük bütçeli telefonlar için güzel bir oyun performansı vadeden bu işlemci, günlük kullanımlarda çok ülkü bir grafik çiziyor. Telefonda 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı da mevcut. Böylelikle kâfi bir teknik takım sağlanmış durumda. İşletim sistemi arayüzü de çok akıcı çalışıyor. Arayüzde hoş ayrıntılar da var. Mesela ekranı sağdan ya da soldan çektiğinizde minik bir süratli erişim penceresi açılıyor ve buradan uygulamalara süratli erişim sağlayabiliyorsunuz.

Spark 7T’nin bataryası Spark 7 Pro’ya nazaran daha geniş. Telefonda 6000 mAh kapasitesinde batarya kullanılmış. Bu aslında günlük kullanım için ziyadesiyle yeterliyken, 2’inci günü de çıkartabiliyorsunuz. Üzerinde bir de telefondaki Batarya Laboratuvarı kısmından güç tasarruf modlarını da aktifleştirirseniz bu süreyi çok daha uzun vakte yaymanız mümkün.

Tecno Spark 7T’nin kameraları ise geride 2 adet formda karşımıza çıkıyor. Bunlardan ana kamera yeniden 48 MP ölçüsünde olurken, f/1.9 diyafram açıklı ve 80 derecelik açısıyla hoş fotoğraflar çekebiliyor. İkinci kameranın da derinlik sensörü olarak iş yaptığı telefonda yeniden Spark 7 Pro’da olduğu üzere geniş bir kamera arayüzü bulunuyor. Lakin bu modelde Harika Gece modu yok, onun yerine eğlenceli bir uygulama olan AR çekim alanı eklenmiş. Hem ön hem art kamerada kullanabildiğiniz AR çekim kısmı ile eğlenceli fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Sonuç

Evet, sonuç olarak toparlayacak olursak, Tecno, Spark 7 Pro ve Spark 7T akıllı telefonlarıyla pazara rekabet getiriyor ve uygun fiyatla düzgün bir akıllı telefon sahibi olmak isteyenlere hoş seçenekler sunuyor. Spark 7 Pro, 3200 TL fiyatla şu an bulunabilirken, Spark 7T de 2400 TL fiyat bandında bulunabiliyor. Şayet akıllı telefon için ayırdığınız bütçe bu aralıktaysa yakından inceleyebilirsiniz. Bu ortada bu kısmı sonlandırmadan Tecno Buds 1’in de piyasaya çıktığı bilgisini paylaşalım. Tecno, telefon dışındaki eserleriyle de karşımıza çıkmaya başlıyor. TECNO Buds 1 de TWS kulaklıklar ortasında 200 TL fiyatıyla ziyadesiyle cazip bir seçenek olmuş. Biraz kullandıktan sonra daha onun da ayrıntılı incelemesini sizlerle paylaşacağız.

CHIP Online Notu: %88

+ Hoş tasarım
+ Geniş multimedya kullanımı
+ Ülkü performans
+ Akıcı arayüz ve Android 11 işletim sistemi
+ Başarılı kameralar
+ Pil ömrü
– NFC dayanağı yok
– 802.11ac Wi-Fi yok
– Spark 7T biraz kalın

Tecno Spark 7 Pro

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: MediaTek Helio G80
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.0 GHz & 1.8 GHz
 • Ekran Teknolojisi: IPS LCD
 • Ekran Boyutu: 6.6 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 720×1600 px
 • Bellek (RAM): 4 GB
 • Grafik İşlemci: Mali-G52 MC2
 • Dahili Depolama: 128 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Art Kamera: 48 MP & 2 MP & AI Camera
 • Batarya: 5000 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Wi-Fi: 802.11 bgn
 • Bluetooth: 5.0
 • Çift SIM Kart Takviyesi: Var
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Yok
 • FM Radyo: Var
 • Boyutlar: 164 x 76 x 8.8 mm

Tecno Spark 7T

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: MediaTek Helio G35
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.3 GHz & 1.8 GHz
 • Ekran Teknolojisi: IPS LCD
 • Ekran Boyutu: 6.52 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 720×1600 px
 • Bellek (RAM): 4 GB
 • Grafik İşlemci: PoverVR GE8320
 • Dahili Depolama: 64 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Art Kamera: 48 MP & 2 MP
 • Batarya: 6000 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Wi-Fi: 802.11 bgn
 • Bluetooth: 5.0
 • Çift SIM Kart Takviyesi: Var
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Yok
 • FM Radyo: Var
 • Boyutlar: 164 x 76 x 9.5 mm

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu