Mobil

SIM kart yuvasız iPhone beklenenden erken gelebilir

BlogDoiPhone, geçtiğimiz günlerde iPhone 15 Pro modelinde SIM yuvasının olmayacağını tez etti. Anonim bir tipster tarafından MacRumors’a aktarılan bilgilere nazaran, Apple iPhone 14 serisinde SIM yuvasını kaldıracak.

Fizikî SIM yuvasına muhtaçlık duymadan kullanım imkanı sunan eSIM, birinci olarak 2010 yılında ortaya çıktı. Birinci versiyonu Mart 2016’da tanıtılan eSIM teknolojisi, Apple’ın 2018 yılında ürettiği iPhone XS serisinden itibaren kullanıcılara sunuluyor.

iPhone 14 ailesi yalnızca eSIM özelliğine sahip olacak tezi

iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri, hem fizikî SIM hem de eSIM dayanağı sayesinde iki farklı SIM kullanım imkanına sahip. Apple teze nazaran, fizikî SIM teknolojisini de eSIM ile değiştirerek iki SIM sunmaya devam edecek.

Ülkemizde hizmet veren taşınabilir operatörler, 2020 yılının sonlarına gerçek eSIM hizmetlerini duyurdu. eSIM teknolojisi, her ne kadar yaygın kullanıma sahip olmasa da Apple’ın atağı ile birlikte süratle yaygın hale gelecek.

eSIM ile ilgili evrak paylaşan tipster, ABD pazarında birtakım taşınabilir operatörlerin 2022 yılında yalnızca eSIM ile iPhone 13 satacağını sav ediyor. Fakat paylaşılan dokümanda iPhone ve Apple ibareleri yer almıyor.

Dünya çapında 100’den fazla taşınabilir operatör, eSIM teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaşması için çalışmalara devam ediyor. Kimi ülkelerin hala eSIM teknolojisine sahip olmadığını belirten analistler, argümanların gerçek olması halinde Apple’ın SIM kart yuvasına sahip versiyon da üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Apple’ın eski tasarım şefi Jony Ive, iPhone modellerini yekpare cam levha olarak hayal ettiğini açıklamıştı. İşe kulaklık girişini kaldırmak ile başlayan şirket, Ive’nin hayal ettiği iPhone dizaynına yavaş yavaş yaklaşıyor. Birtakım tipsterların, yeni iPhone modellerinde Lightning girişinin de olmayacağını argüman ettiğini hatırlatmakta yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu