BilimTeknoloji

Kaybolan kripto para ölçüsü 100 milyar doları aştı

Kripto para dünyası bugün hiç olmadığı kadar kalabalık ve hareketli. Yatırımcılar varlıklarını borsalarda tutarken dijital kripto cüzdanlar ve fizikî kripto cüzdanlar da çok büyük ölçülerde yatırıma konut sahipliği yapıyor. 

Kayıp kripto paralar

Kripto para dünyasında çok kritik bir öge var ki o da şifre yahut bâtın anahtarlar. Borsalarda genelde şifrenizi unuttuğunuz vakit müşteri hizmetleri ile tahminen çok kısa tahminen çok uzun süren görüşmelerin akabinde geri alabiliyorsunuz. 

Dijital cüzdanlar ve fizikî kripto cüzdanlar ise şifrelere yahut saklı anahtarlara bağlı. Bunları unuttuğunuz takdirde geri almanız pek mümkün değil. Bu bakımdan cüzdan oluştururken şifrenizi yahut zımnî anahtarlarınızı kesinlikle inançlı bir yerde saklamanız isteniyor. 

Bozulan yahut ulaşılamayan cüzdanlardan kripto varlıkları kurtarabilmek gayesiyle kurulan KeychainX teşebbüsü değişik datalar paylaştı. Unutulan şifreler yahut bozulan donanımlar nedeniyle bugün yaklaşık 100 milyar dolarlık bir meblağın kayıp olduğu söz ediliyor. Teşebbüsün bugüne kadar pek çok milyon dolarlık cüzdanı kurtardığı ve idaresi altındaki varlıkların pahasının 2 milyar doları bulduğu belirtiliyor. 

Genelde yatırımcılar 3 halde para kaybediyor. Çok uzun bir mühlet tuttuğu cüzdanının şifresini hatırlayamayanlar, cüzdan açarken saklı anahtarları kaydetmeyenler ve mevt üzere sebeplerle bir şahıstan yakınlarına miras kalan cüzdanlar. KeychainX geliştirdikleri özel algoritmalarla insanların zımnî anahtarlarından bir kaç kelimeyi kurtarmayı başardıklarını ve yakın vakitte şifre gerektirmeyen bir cüzdan teknolojisinin patentini alacaklarını da belirtti. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu