BilimTeknoloji

Kosta Rika’da bir HES, kripto para madencilerine güç verecek

Kosta Rika’nın başşehri San Hose’ye yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bir hidroelektrik santrali (HES), bir müddettir atıl biçimde duruyordu. Ancak santral şimdilerde kripto madenciliği için harekete geçmiş üzere görünüyor. Bu kapsamda HES, elden geçirildi. 

Kosta Rika’daki Bir HES Kripto Madenciliği içi Elden Geçirildi

Kosta Rika’da devlet, güç dağıtımında tekel durumda. Ülkedeki bir hidroelektrik santrali (HES) uzun müddettir boşta. Aile şirketinin lideri Eduardo Kooper, boştaki santral ve gelecek planlarıyla ilgili şunları söyledi:

“Etkinliği dokuz ay boyunca durdurmak zorunda kaldık ve tam olarak bir yıl evvel Bitcoin, blockchain ve dijital madencilik hakkında bir şeyler duydum. Birinci başta çok şüpheliydim fakat bu işin çok fazla güç tükettiğini ve fazlamız olduğunu gördük”

13,5 milyon dolar pahasındaki 3 tesis, kripto madencilik bilgisayarların mesken sahipliği yapacak. Bunun için 500 bin dolarlık yatırım yaptı bile. 

Kooper, Kosta Rika hükümetinin daha fazla kripto madencisini ülkeye çekmek için agresif davranması gerektiğini düşünüyor. Olağan şimdilik hükümet tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Kooper, ülkenin, madencilere pak, ucuz güç ve istikrarlı bir internet teması sunabileceğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu