BilimTeknoloji

KKTC’nin yerli arabası Günsel’den metaverse adımı!

Yakın Doğu Üniversitesi tarafından üretilen KKTC’nin yerli arabası Günsel, metaverse kainatına adım atıyor. Elektrikli motoru ve şık dizaynıyla dikkat çeken Günsel’in tanıtımı metaverse kainatın yapılacak. Decentraland isimli metaverse evreninden arsa satın alındı. Bu yere sanal showroom açılacak.

Decentraland cihanında Günsel B9 ve Günsel J9 modelleri sergilenecek. Ayrıyeten burada Günsel’in NFT’leri satılacak. Günsel B9 satışa çıkasıyla birlikte NFT sahiplerine öncelik hakkı sunulacak.

GÜNSEL Showroom’unda, mavi ve turkuaz tonların Akdeniz’i; GÜNSEL B9 ve J9’un üzerinde yer aldığı platform ise Kıbrıs adasını simgeliyor. Köprü halinde tasarlanan platform üzerindeki devre izleri ise GÜNSEL’in elektrikli arabalar üreteceğini ve KKTC’de doğan markanın dünya ile kurduğu bağları sembolize ediyor.

Günsel İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Dünyanın gelecek 50 yılını şekillendirecek teknolojik gelişmelerden biri de hiç kuşkusuz metaverse. Bu alanın en kıymetli platformlarından Decentraland’de yer alacak showroom ile biz de her geçen gün genişleyen bu cihanda yerimizi almış olduk. Günsel’imizi sanal gerçeklik kainatları üzerinden dünyanın her yerinde potansiyel kullanıcılarımızla buluşturacağız” tabirlerini kullandı.

Bu sene seri üretim başlıyor

2022’nin son çeyreğinde Günsel B9’un seri üretimine başlanması hedefleniyor. Birinci etapta 20 bin adet üretim yapılacak. Talebe nazaran üretim kapasitesi artırılacak.

Günsel B9 özellikleri:

  • 140 kW (188 hp) güç
  • 1420 kg tartı
  • 7.7 saniye 0-100 km/s
  • 150 km/s azami sürat
  • 52.5 kWsa batarya
  • 350 km sürüş menzili
  • 30 dk şarj mühleti (DC süratli şarj)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu