DonanımTeknoloji

Sony, bir robot kavrayıcı, VR için 4K OLED paneller ve daha fazlasını sergiliyor

Sony , Ar-Ge laboratuvarlarında ne üzerinde çalıştığını göstermek için Teknoloji Günü etkinliğini düzenliyor ve bu yıl, şirketin üzerinde çalıştığı harika teknoloji görselleri elde ettik. PS5’in haptiklerinin ve 3D sesinin tekrarlarının ve Sony’nin sanal film setleri yapmak için kuşkusuz harika ekranlarının bir demo makarasının ortasında, Sony’nin ne aldığına bağlı olarak kavrama gücünü anlayabildiğini söylediği bir robot eli gördük. kulağa distopik gelen “küresel algılama sistemi” ve daha fazlası.

Belki de Sony’nin gösterdiği en ilginç şey, “inç başına 4K” çözünürlüğe sahip OLED ekranlara sahip bir kulaklıktı. Sony’nin sunumunda kullandığı kulaklık çok net bir şekilde laboratuvar ve prototip kullanımına yönelik bir şey olsa da, Sony’nin paneller için ortaya koyduğu özellikler , PlayStation VR 2 etrafında dönen söylentileri andırıyordu .

Yine de tam olarak sıraya girmiyorlar; Sony, göz başına 4K ekran verildiğinde, gösterdiği kulaklığın 8K olduğunu ve PS VR 2’nin göz başına 2000 x 2040 piksel ile genel olarak yalnızca 4K olacağını söyledi. Yine de Sony’nin VR odaklı paneller ve onlar için gecikme azaltma teknolojisi üzerinde çalışması heyecan verici. Gazetecilere yönelik bir Soru-Cevap oturumunda Sony, ekranların gerçek bir üründe ne zaman görüneceğiyle ilgili soruları yanıtlamadı, ancak çeşitli bölümlerin bunları ürünlere nasıl entegre edebileceklerini zaten araştırdığını söyledi.

Sony ayrıca, bir makinenin nesneleri almasına izin vermek için kullanılabilecek mekanize bir kıskaç olan robotik bir kavrayıcıyı da gösterdi. Bu yeni bir şey olmasa da, Sony, sürümünün, tuttuğu şeye bağlı olarak kavrama gücünü tam olarak kontrol etme yeteneğine sahip olduğunu ve eşyaları ezmeden kaymamaları (ve düşmeye başlarlarsa ayarlamaları) için yeterince sıkı tutmasına izin verdiğini söyledi. sebze veya çiçek gibi narin öğeler.

Sony, yakalayıcının bir mağaza vitrinindeki öğeleri pişirmek veya sıralamak için kullanılabileceğini, ancak bu düzeyde işlevsellik elde etmek için hangi nesneleri alması gerektiğini belirlemesine izin veren bir hareket etme yöntemi ve AI ile eşleştirilmesi gerektiğini söylüyor. . Yakın zamanda bu tür şeyleri kamuoyunda göreceğimizi hayal etmek zor, ancak etkileyici bir demo yapıyor. Sony’nin bir el gibi görünmesinden çok robotik görünmesini sağlaması da güzel – Bu ay için ürkütücü insan görünümlü robot parçalarıyla doluyum .

Sony’nin sunumunda ayrıca diğer projelerle uyumlu bazı güzel görseller ve daha önce gördüğümüz bazı cihazlara başka bir bakış vardı. Işın izlemeli işleme için çözünürlüğü ve performansı iyileştirmek için kullanabileceğini söylediği bazı makine öğrenimi süper örnekleme teknolojisini ( Nvidia’nın DLSS sistemine benzer ) gösterdi. Sony’nin karşılaştırma çekimlerinin bir GIF’i kaliteyi bozar, ancak aşağıdaki videoda kontrol edebilirsiniz.

Son olarak Sony, gezegeni gözetlemek için tasarlandığını söylediği “Mimamori” sisteminden bahsetti. Sunuyu gerçek zamanlı olarak izlerken şu slaydı görünce biraz endişelenmeye başladım:

Ancak Sony, fikrinin, toprak nemi, sıcaklık ve daha fazlası hakkında bilgi toplamak için yapılmış, dünyanın her yerine yerleştirilmiş sensörlerden veri toplamak için uyduları kullanmak olduğunu açıklamaya devam etti. İşin püf noktası, bilim adamlarının iklimin nasıl değiştiği hakkında bilgi toplamasına ve çiftçilerin bu değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olabilmesidir. Mimamori bir prototipten çok bir adıma daha yakın görünüyordu, ancak Sony’nin en azından iklim değişikliğiyle başa çıkmak için bazı teknolojisinden nasıl yararlanabileceğini araştırdığını gösteriyor .

Sony’nin ortaya koyduğu bazı fikirler ay görüntüleri gibi görünse de, PlayStation’lar ve Spider-Verse devam filmleri yaratmanın ötesinde, Sony’nin laboratuvarlarında neler yaptığına bir göz atmak ilginç . Tüketici cihazlarını bunun dışında tutamasak bile, en azından oldukça havalı fütüristik görsellere sahibiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu