Donanım

Alder Lake tabanlı Intel Core-U serisi duyuruldu

CES 2022 fuarında kendisine yer bulamayan Alder Lake mimarisinin düşük güç tüketen Intel Core-U taşınabilir işlemcileri bu hafta tanıtıldı. Intel Core-U serisi 15W ve 7W olmak üzere farklı kullanım segmentlerine hitap ediyor. 

Alder Lake Intel Core-U işlemciler neler?

Intel Core-U işlemciler bilindiği üzere verimliliğe odaklanan yongalar ve çekirdek sayıları da nispeten düşük oluyor. Alder Lake mimarisinin melez çekirdek yapısı sayesinde artık en az 5 çekirdeğe kadar ölçeklendirme görüyoruz. 

Intel Core-U serisinin 15W kısmı sonu 5 ile biten isimlendirmelerden oluşuyor. 5 adet Core işlemci yer alırken Pentium ve Celeron seçeneklerine de yer verilmiş. Intel Core i7-1265U işlemcisi 2 performans ve 8 verimlilik çekirdeği ile serinin en güçlüsü. 96 kümeli Intel Xe grafik ünitesi ile 12MB Düzey 3 ön bellek bulunuyor. Pentium ve Celeron işlemciler 1+4 yapısında geliştirilmiş. Bunlarda da 48 kümeli grafik ünitesi yer alıyor. Bellek tarafında DDR4-3200 ve DDR5-4800 takviyesi sunuluyor. 

Seride 9W olan işlemciler ise sonu 0 ile biten isimlendirmelere sahip. Çekirdek tertibi tekrar birebir lakin bilhassa taban suratlarında ve grafik suratlarında kısıtlamaya gidilmiş. Böylelikle güç tüketimi de kıymetli oranda azaltılmış. Bellek tarafında LPDDR4-4267 ve LPDDR5-5200 takviyesi yer alıyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu