Mobil

SIM Kartların Sonu Geliyor mu? iSIM ile Her Şey Değişecek!

Vodafone, Qualcomm ve Thales, daha fazla aygıtın taşınabilir ağlara bağlanmasının ve bu ağlar tarafından yönetilmesinin yolunu açabilecek iSIM teknoloji denemelerinin muvaffakiyetle tamamladığını açıkladı. Klasik olarak bir hücresel ağa bağlanmak için SIM kart kullanılması gerekiyor ve ağda bir değişiklik yapıldığında SIM kartı da değiştirmek koşul.

eSIM’den Farkı Ne?

Yazılım temelli eSIM teknolojisi SIM kartların işlevselliğini yazılımların esnekliği ile birleştiriyor ve kullanıcıların uzaktan operatör değiştirmesine, yeni servis modellerine geçmesine ve cep telefonunda daha esnek dizaynların kullanılmasına imkan veriyor.

eSIM sayesinde cep telefonlarında on yıldır dokunulmayan bir bileşen, yani SIM kart için işler değişiyor. Aslında büsbütün de ortadan kalkmıyor, çünkü eSIM’lerin çalışabilmesi için özel bir işlemci ve sistem kaynağı gerekiyor. Yani SIM kart yerine bu işlemci geliyor.

Bu teknolojinin bir üst adımı olan iSIM ise cep telefonunun işlemcisinin içine direkt entegre edilebiliyor ve başka bir çipe gereksinim duyulmuyor. Böylece daha evvel SIM kart yuvası için ayrılan kısım daha büyük bir pil eklemek için kullanılabiliyor.

Vodafone yetkililerinden Alex Froment-Curtil, “gayemiz, her aygıtın sıkıntısız ve kolay bir biçimde birbirine bağlandığı ve müşterinin tam denetime sahip olduğu bir dünya yaratmak” diyor ve devam ediyor: “Uzaktan idare platformumuzla birleştirilen iSIM, bu tarafta atılmış büyük bir adım ve aygıtların fizikî bir SIM yahut özel çip olmadan bağlanmasına müsaade vererek birçok objeye irtibat sağlıyor. Bilhassa objelerin interneti dünyası için bu çok kıymetli bir gelişme.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu