Donanım

Intel’den salvolar: “AMD dikiz aynasına mahkum”

Geçtiğimiz aylarda Intel işvereni Pat Gelsinger yaptığı bir açıklamada AMD’nin periyodunun sona erdiğini ve Intel’in kaptırdığı hissesini tekrar geri alacağını belirtmişti. Bu hafta tekrar kamera karşısına geçen ünlü CEO tezini daha da ileri götürdü.

AMD dikiz aynasında

Ocak 2021 itibariyle Intel’in başına geçen Pat Gelsinger evvelki hayal kırıklıklarını unutturdu diyebiliriz. Alder Lake mimarisi ile son kullanıcı tarafında argümanlı hale gelen Intel ayrıyeten ön belleği daha da geliştirdiği Raptor Lake mimarisini hazırlıyor. Öteki taraftan Intel Arc Alchemist masa üstü ekran kartları piyasaya çıkmaya hazır ve şimdiden kimi üstün bilgisayar ihalelerini kapmış durumda. 

Birinci günlerinde biraz çekinik kalan Pat Gelsinger kendine inancı geldikçe AMD’ye salvolara başladı. Evvel AMD periyodunun artık sona ermek üzere olduğunu belirten ünlü isim artık ise rakibini dikiz aynasına mahkum etti. 

Gelsinger yeni işlemci mimarileri ile son kullanıcı pazarında büyük patlama yaptıklarını ve piyasaya tekrar hakim olduklarını düşünüyor. AMD bu nedenle artık arka koltukta oturmak zorunda ve hiç bir vakit şoför koltuğuna geçemeyecek. Yani Intel arabayı nereye sürerse AMD de oraya gitmek zorunda. 

AMD elbette art koltuğa oturmaya niyetli değil. Zen 4 tabanlı Ryzen 7000 işlemciler epey tezli ve 3D V-Cache yığın ön bellek barındıran Ryzen işlemciler de piyasaya çıkmaya başladı. Son kullanıcı tarafında kolay kolay pes etmeyecektir. Sunucu tarafında ise yaşanan gecikmeler nedeniyle AMD EPYC işlemciler kıymetli bir pazar hissesi elde etti. Pat Gelsinger bu cephede savlı açıklamalar yapmaktan kaçınıyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu