Donanım

Alder Lake alt düzeyler Ryzen işlemcileri dağıtıyor

Intel’in işlemci pazarında yine savlı olmaya ve kaybettiği hissesi geri almaya çalışacağı Alder Lake mimarisi emeklerin karşılığını verecek üzere görünüyor. Bilhassa Core i5 ve Core i3 modelleri Ryzen muadillerini geride bırakıyor. 

Intel Alder Lake neler sunacak?

Masa üstüne birinci sefer çok kümeli çekirdek mimarisini getirecek olan Intel Alder Lake mimarisi birbirinden farklı işlemci modellerine mesken sahipliği yapıyor. Üst düzeyde argümanlı olan işlemciler yanında alt düzeydeki işlemciler de hayli savlı. 

Sızdırılan testlerde Intel Core i5 12600K ve altındaki işlemcilerin Ryzen 5 5600X ve altındaki işlemcilerle karşılaştırılması yer alıyor. Intel Core i5 12600K işlemcisi 6 performans ve 4 verimlilik çekirdeği barındırıyor. Benchmark testlerinde kıymetli farklar atarken oyunlarda ise rakipleri ile başa baş gayrete girişiyor. İşlemci Çin’de 250$ civarında satılacak. 

Intel Core i3 işlemciler en dikkat cazibeli olanları çünkü gerek benchmark testleri gerekse oyunlarda tatmin edici skorlar elde ediyor. Muadili Ryzen 3 işlemcileri adeta ezen Core i3 işlemciler yerine nazaran Ryzen 5 işlemcileri de zorluyor. Çin’de 100$-150$ aralığında olacağı konuşuluyor ki bu da başka kıymetli bir avantaj olabilir. 

Intel Core i5 12400 ise kaynaklara nazaran iki versiyon halinde gelecek. Bir versiyonun 5 çekirdekli ve daha az güç harcayan, başka versiyon ise tam 6 çekirdekli ve tam performanslı olacağı tabir ediliyor. Bu işlemci de 190$ civarında olacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu