Mobil

Huawei rekora koşuyor: HarmonyOS kullanıcı sayısı 220 milyonu geçti

HarmonyOS’un resmi olarak yayınlanmasından bu yana neredeyse yedi ay geçti. Huawei, işletim sisteminin yüklü olduğu akıllı aygıt sayısının 220 milyonu aştığını duyurdu. Huawei Tüketici İş Kümesi CEO’su Richard Yu, şu anda dünyanın en süratli büyüyen işletim sistemi olmanın HarmonyOS için büyük bir muvaffakiyet olduğunu vurguladı.

Eylül ayında 100 milyon kullanıcı sayısına ulaşan HarmonyOS, Ekim ayında ise 150 milyon barajını aşmıştı. Çinli şirket kendi işletim sistemini 5 yıl evvel geliştirmeye başlasa da, 2019 yılında ABD’nin uyguladığı yaptırımlar sonrasında bu süreci hızlandırdı. Çünkü Huawei, uygulama mağazası da dahil olmak üzere akıllı telefonlarında Google taşınabilir hizmetlerini kullanma imkanını kaybetmişti.

2022’de dünyaya açılacak

HarmonyOS’un dağıtımı, 2 Haziran 2021‘de 2.0 sürümünün yayınlanmasıyla başladı. Şimdiye kadar yüzlerce Huawei ve Honor markalı akıllı telefon ve tablet HarmonyOS 2.0 güncellemesi almış durumda. Fakat işletim sistemi hala Çin dışında mevcut değil. Memleketler arası çıkışının 2022 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.

HarmonyOS 2.0 yalnızca akıllı telefon ve tabletlere yönelik bir işletim sistemi değil. Akıllı TV’lere, saatlere, buzdolaplarına, çamaşır makinelerine, bulaşık makinelerine ve öteki akıllı mesken aletlerine yüklenebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu