Bilim

Dünya’ya Dev Bir Asteroid Yaklaşıyor. Ancak Asıl Tehlike, 2080’den Sonra…

20. yüzyılın sonunda NASA, gezegenimize yaklaşabilecek yörüngelere sahip gök cisimlerinin hareketlerini bulmayı ve izlemeyi amaçlayan Dünyaya Yakın Obje Programını (Near-Earth Object Programme) başlatmıştı. NEO olarak da bilinen bu cisimlerden bugüne kadar 20.000’den fazlası tespit edildi.

NASA kayıtları ortasında bilhassa dikkat çeken bir tehlike var. Big Ben’den daha büyük devasa bir asteroid Dünya’ya yaklaşıyor. Uzay ajansının Asteroid Watch Dashboard bültenine nazaran, 2013 YD48 isimli gök cismi yaklaşık 104 metre genişliğinde. Çok süratli ilerleyen asteroit, 11 Ocak’ta Dünya’nın yanından geçecek.

2013 YD48’in ziyaretinden evvel, Ocak ayının başında, boyutları 4 ila 12 metre ortasında değişen üç asteroit daha Dünya’ya yakın geçecek. Bu sayıların başınızı karıştırmasına müsaade vermeyin. Küçük üzere görünebilirler, lakin bu gök cisimleri de epeyce tehlikeli. Bir karşılaştırma yaparsak, 2013 yılında Rusya’nın Chelyabinsk Bölgesi üzerinde atmosferde patlayan 17 metrelik meteor 7.000’den fazla binaya ziyan vermiş ve 33 milyon dolarlık hasara neden olmuştu.

Asıl Tehlike 2080’den Sonra: 2019 SU3

Tüm asteroitler Dünya’ya yakın objeler olarak sınıflandırılmış olsa da, NASA bir çarpışmanın pek mümkün olmadığını söylüyor. 2080’lerden sonrası için ise bu türlü diyemiyoruz, zira Avrupa Uzayı Ajansı da, bu yüzyılın sonunda Dünya’ya çarpabilecek bir asteroid keşfetti. 2019 SU3 olarak tanımlanan bu asteroit, en tehlikeli gök cisimleri listesinde dördüncü sırada yer alıyor ve 16 Eylül 2084’te gezegenimize çarpma mümkünlüğü bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu