Bilim

NASA Tez Etmiyor: James Webb’in Güneş Kalkanının Açılması Ertelendi

NASA işçisi, yeni uzay teleskobu James Webb‘in en değerli prosedürü olduğu söylenebilecek olan muazzam boyuttaki güneş kalkanını germe sürecini uygulamaya hazır olduğundan ve işlerin problemsiz gideceğinden emin olmak ismine güç alt sistemini incelemeye başladı. Bu inceleme, planlanan vaktin biraz ileri atılması manasına geliyor.

25 Aralık’ta fırlatılan uzay teleskobu, teleskobu data toplamaya hazırlamak için gerekli olan bir aylık bir yerleştirme prosedürünü yürütüyor. Lakin bu prosedürdeki birçok adım karardan denetim ediliyor. NASA’nın çalışma için süreksiz bir programı olsa da, vazife başkanları yol boyunca vakit çizelgesini değiştirmeye karar verebiliyor.

NASA, 1 Ocak Cumartesi gününü dinlenme günü olarak ayırmış olsa da, Webb takımının 2 Ocak Pazar gününü gözlemevinin güç alt sistemini incelemekle geçirdiğini duyurdu.

NASA’nın Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde (GSFC) Webb proje yöneticisi olan Bill Ochs, 2 Ocak Pazar günü yayınlanan bir bildiride, “yerdeki simülasyonlardan öğrenebileceğimiz hiçbir şey, gözlemevini çalışır durumdayken tahlil etmek kadar düzgün değildir” dedi ve devam etti: “Artık, temel operasyonları hakkında öğrenebileceğimiz her şeyi öğrenme fırsatını değerlendirmenin vakti geldi. Sonraki adımları bunun akabinde atacağız.

Grup, bilhassa, uçurtma formundaki güneş kalkanının beş hassas katmanını ayıran ve yumuşatan süreç olan güneş kalkanının gerilmesi sırasında kullanılacak bir dizi motorun sıcaklığına odaklanıyor. Webb teleskobu, ısıya hassas olan kızılötesi müşahedelere odaklı olduğu için bu güneş kalkanı tüm sistem için kritik bir ehemmiyet taşıyor.

Webb’in GSFC’deki önder sistem mühendisi Mike Menzel ise, açıklamasında, “Webb ile 20 yılımızı alanda tasarlayarak, geliştirerek ve test ederek geçirdik” dedi ve devam etti: “Gözlemevinin uzayda gerçekte nasıl davrandığını görmek için bir haftamız oldu. Uçuşa başladığınızda uzay aracınızın muhakkak özelliklerini öğrenmek alışılmadık bir şey değil. Şu anda yaptığımız şey bu. Uygulamalar umduğumuz kadar problemsiz geçti. Lakin ilerlemeden evvel vaktimizi alıp gözlemeviyle ilgili her şeyi anlamak istiyoruz.

Güneş kalkanının gerilmesi, NASA’nın iki gün sürmesini beklediği karmaşık bir süreç. NASA başlangıçta çalışmaya Cumartesi günü başlamayı planladı, fakat Cuma günü yapılan operasyonlar beklenenden daha geç gerçekleşti ve takım Yeni Yıl Günü’nü dinlenerek geçirmeye karar verdi.

Vazife yöneticileri motor sıcaklıklarına daha yakından bakmaya karar verdiklerinde, grubun gözlemevinin iki istikameti üzerinde tıpkı anda çalışmasını istemediler. Güneş kalkanı büsbütün gerildikten sonra, grup ikincil aynayı açmaya devam edecek.

Planda küçük bir vakit değişikliği yaşanmış olsa da, teleskop hala ilerleme kaydediyor. Webb, Dünya’dan uzaklaşmaya devam ediyor ve gayesine giden yolun yaklaşık %60’ını geçmiş durumda. L2 olarak da bilinen bu nokta, neredeyse Güneşin zıddı istikamette, Dünya’dan 1.6 milyon kilometre uzağında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu