Donanım

Intel Alder Lake işlemciler PCIe 5 SSD şoförleri coşturacak

Alder Lake işlemcileri ile birlikte güçlü bir PCIe 5.0 optimizasyonuna hazırlanan Intel, yaptığı testlerde rekor bant genişliği elde ediyor. Tek ve çift Samsung SSD şoförler ile yapılan testler bu hafta firma tarafından paylaşıldı. 

PCIe 5.0 SSD şoförlerde rekor suratlar

CES 2022 fuarına fizikî olarak katılmaktan son anda vazgeçen Intel, olağanda fuarda sergileyeceği teknolojileri toplumsal medya üzerinden paylaşıyor. Şef stratejist Ryan Shrout, Intel Core i9-12900K ile Samsung PM1743 PCIe 5.0 SSD şoförlerini teste sokmuş.

Tek şoför ile yapılan testlerde 13GB/s data transfer suratlarına ulaşılabiliyor ki zati Samsung’un belirttiği suratlar da bu biçimdeydi. Bunun yanında iki sürücüyü birden de teste sokan Shrout, 28GB/s suratlara ulaşmış. Test sisteminde Asus Z690 anakart ve EVGA GeForce RTX 3080 ekran kartı yer alıyor. Tıpkı sistemde PCIe 4.0 SSD şoförler 7GB/s düzeyinde kalıyor. 

Ulaşılan suratlar kurumsal şoförler üzerinde ve sunucu tarafında kıymetli avantajları olacak. Son kullanıcıya sunulacak PCIe 5.0 SSD şoförlerde bu sürat düzeylerini görmek pek mümkün olmayabilir fakat yeniden de yüksek olacaktır. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu