Bilim

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, muvaffakiyetle fırlatıldı!

Ülkemizin Savunma ve Uzay Sanayi alanları başta olmak üzere son yıllarda kendini geliştirmesiyle ve dünya genelinde teknolojinin ulaştığı son nokta ile birlikte, uzaya gönderdiğimiz uydulara da her gün bir yenisi ekleniyor. Bugün ise, ülkemizin birinci cep uydusu olan ve 2 yıllık geliştirmenin sonucu ortaya çıkan Grizu-263A, ABD’de SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte başarılı bir halde fırlatıldı.

Fırlatmanın akabinde ABD’li Uzay nakliyatı şirketi SpaceX’in Falcon 9 Blok 5 roketi başarılı bir formda dünyada belirlenen iniş noktasına vardı. Ama atmosferin dışına aktardığı yükle birlikte Grizu-263A uydusu şimdi kesin amacına ulaşmadı. Lakin şu anda planlandığı üzere LEO’daki (Alçak Dünya Yörüngesi) amacına gerçek ilerliyor.

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A fırlatıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi’ndeki Grizu-263 Uzay Ekibi tarafından üretilen küp biçimindeki cep uydusu, hakikaten isminin hakkını veren bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Aygıt, 250 gram ağırlığa ve 50mm x 50mm x 50mm boyutlarına sahip.

Buna ek olarak kelam konusu cep uydusunu geliştiren takımın NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc ve Siemens gibi şirketler ve kurumlar tarafından desteklenen CanSat Competition’da 2018 ve 2019 yıllarında dünya ikincisi olduğunu belirtelim.

Bu doğrultuda Prof. Dr. Bülent Ekmekçi önderliğinde Grizu-263 Uzay Ekibi tarafından geliştirilen Grizu-263A, Bugün akşam saatlerinde 18:25 itibariyle uzaya fırlatıldı. Uydu, dünyaya 525 kilometre uzaklıkta bulunan LEO’daki (Alçak Dünya Yörüngesi) amacına yanlışsız ilerliyor. Yerleşme süreci tamamlandıktan sonra 4 yıl 8 ay süreyle misyon yapması planlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı bugün fırlatma öncesi toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

#GökyüzündenAyırmayanBilgiler’de Bu Hafta Yeniden Gurur Doluyuz! Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A bugün uzaya gönderiliyor! Bu heyecan dolu ana şahitlik ederken cep uyduları biraz daha yakından tanıyalım.

Grizu-263A özellikleri:

  • Optik aletler kullanılarak yer müşahedesi yapabilecek.
  • Hassas yörünge belirleme prosedürüyle yerçekimi alanı izlenebilecek.
  • Uzay ortamının yerinden ölçümleri yapılacak.
  • Gök cisimleri etrafındaki az masraflı keşif araçlarından data alınacak.
  • Standart uydulara nazaran üretim maliyetleri düşük.
  • Eğitim faaliyetlerinde kullanılabilir.
  • Yurtdışında büyük bir pazar hacmine sahip.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu