Mobil

Dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların el hareketini komutlara dönüştüren sistem geliştirildi: Typealike

Gün geçtikçe insan-bilgisayar etkileşimine dair yeni teknolojiler daha fazla ortaya çıkıyor. Son olarak Kanada’daki Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, kullanıcıların el hareketlerini algılayarak bilgisayarları denetim etmeyi sağlayan Typealike ismini verdikleri yeni bir sistem geliştirdi.

36 farklı hareket algılanabiliyor

Typealike sistemi, dizüstü bilgisayarının ekranının pozisyonu gereği daha aşağıda konumlanan ellerin hareketlerinin algılanabilmesi için web kamerasının görüş açısını artıran küçük bir mekanik bağlantı(ayna) ve farklı kullanıcılar için farklı el hareketlerini algılayabilen makine tahsili tabanlı bir yazılımdan oluşuyor.

Örnek vermek gerekirse Typealike sistemini kullanan bir kişi elleri klavyenin üzerindeyken ‘baş parmak üst‘ hareketi yaptığında yazılım, bu hareketi algılayarak bilgisayarın sesini açabilecek.

Bilim insanları, kullanıcıların ellerinin farklı boyutlarda olduğu ve farklı göründüğü için toplamda 36 farklı hareketin 30 farklı kullanıcı tarafından yapıldığı bir data tabanı oluşturduklarını söylüyorlar. Sistemin ayrıyeten farklı aydınlatmalara sahip ortamlarda da yüksek doğruluk sunduğu belirtiliyor.

Yapılan hareketleri %97 gerçek algılayabildiği belirtilen Typealike‘ın, geliştirilerek denetim aygıtlarına olan gereksinimi ortadan kaldırarak sanal gerçeklik ortamlarında da kullanılması amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu