Mobil

iPhone, 15 yaşında! İşte tüm modeller

9 Ocak 2007’de, yani on beş yıl evvel bugün, Apple’ın kurucularından ve o periyodun CEO’su olan Steve Jobs, akıllı telefon kesimini ve şirketin geleceğini değiştirecek birinci iPhone modelini tanıttı. Aktiflikte pek çok kişi yeni bir iPod modeli beklerken Jobs, bir iPod, bir telefon ve internete girme aracı tanıtacağız diyerek aslında üçünün tek bir aygıt olduğu birinci iPhone’u tanıttı.

Günümüze kadar çıkan tüm iPhone modelleri

2007 yılında Apple lansman tarihini açıkladığında, hiç kimse olacakları varsayım edememişti. 29 Haziran günü aktiflik vakti geldiğinde, pek çok kişi yeni bir iPod tanıtılacağı niyetiyle gitmişti. Lakin yakın tarihte yaşanan en büyük teknolojik ihtilallerden birine tanıklık edeceklerinden habersizlerdi. Akabinde Steve Jobs sahneye geldi…

Geçmişte ürettikleri aygıtlar hakkında yaptığı kısa bir konuşmanın akabinde kelama başladı. Büyük ve dokunmatik ekrana sahip bir iPod yaptıklarını söyledi. Herkes alkışlamaya başlamışken, bir de devrimsel bir cep telefonu yaptık dedi.

Artık alkış sesleri Jobs’un sesini bastırmaya başlamıştı ki, üçüncü olarak hiç görülmemişbir internet erişim aygıtını da tanıtacağını söyledi. Sonrasında sessizlik başladı ve beşerler büyük bir merakla sahneye odaklanıp beklemeye başladılar.

Jobs daha fazla dayanamadı ve bugün 3 farklı aygıt tanıtmıyoruz diyerek cebinden çıkarttığı birinci kuşak iPhone’u insanlara gösterdi. O günden sonra akıllı telefon piyasasında durmak bilmeyen bir rekabet başladı. Apple ise bugün, 3 trilyon dolarlık bir şirket haline geldi.

iPhone (2007)

Birinci nesil iPhone’un en büyük özelliği, Apple’ın çok sevilen müzik çaları iPod ile telefon kavramını birleştiriyor oluşuydu. Bu aygıtı kullanmak epey kolaydı, zira devrinin en büyük dokunmatik ekranına sahipti.

Farklı üreticilerin çıkardığı akıllı telefonlar, belirli bir ölçüde internete girmemize imkan sağlıyorlardı. Fakat bu aygıt için cep telefonlarından internete girme bölümünü başlatan model olarak kelam ediliyor. Zira o devir diğer hangi telefon Google Haritalar‘a girmeye imkan sağlıyordu?

Apple’ın birinci akıllı telefonu olan iPhone’un 4 GB’lık modeli için açıkladığı lansman fiyatı 499 dolar,8 GB hafızalı modeli içinse 599 dolar oldu. Tüm dünyada ise tam 1.3 milyon adet satıldığı söyleniyor.

iPhone 3G (2008)

3G entegrasyonu ile birlikte bu aygıtlar artık Edge temas suratının ötesine geçebiliyorlardı. Üstelik temas yetenekleri o kadar gelişmişti ki, birinci iPhone’da olmayan bulut tabanlı yedekleme hizmeti, dahili GPS navigasyon sistemi ve App Store’dan 500‘e yakın 3. parti uygulama erişimi bir çok özelliğe sahip olduğu için, birinci iPhone’un yaşattığı satış muvaffakiyetini 10’a katladı.

Apple, iPhone 3G modelinin lansman satış fiyatını8GB’lık modeli için 599 dolar olarak açıkladı. Ayrıyeten tüm dünyada 11.3 milyon adet satmayı başardı. Bu aygıt birebir vakitte Türkiye’de 1200 TL satış fiyatı ile piyasaya çıkan ve resmi olarak satılan birinci iPhone modeli oldu.

iPhone 3GS (2009)

Bu aygıt için, 3G‘nin sahip olduğu her şeyi geliştirilmiş olarak getiren bir orta model diyebiliriz. Apple 3GS modelinde kullanıcı tecrübesini olumlu istikamette etkilemeyi planlıyordu. Aygıtı kullanmayı daha kolay hale getiren kimi kopyala, kes ve yapıştır üzere metin özellikleri birinci sefer bu modelde karşımıza çıktı. Ayrıyeten MMS içerisinde ses kaydı gönderme ve sesli komut üzere özellikleri de beraberinde getirdi.

iPhone 3GS modelinin lansman satış fiyatı8GB’lık modeli için 599 dolar olarak açıklandı ve tüm dünyada 20.7 milyon adete yakın satmayı başararak selefini geride bıraktı. Ayrıyeten Türkiye’de 1535 TL satış fiyatıyla piyasaya sürüldü.

iPhone 4 (2010)

Apple 2010 yılında, iPhone 4 modeliyle akıllı telefon piyasasını bir kere daha sallamayı başardı. Bu aygıtta da tıpkı iPhone 3GS modelinde olduğu üzere kullanıcı deneyimiiçin bir grup iyileştirmeler mevcuttu. Örneğin ana menüde klasör düzenleme yahut art planda çoklu misyon üzere özellikler birinci sefer bu aygıtta sunuldu.

Ama asıl dikkat çeken yenilik ise, eklenen yeni ön kamerası sayesinde Facetime uygulaması ile birlikte tekli yahut gurup olarak imajlı konuşma yapmanıza imkan sağlamasıydı. Art kamerası sayesinde de otomatik özelliğiyle birlikte HD görüntüler kayıt edebiliyordu.

Apple, iPhone 4 modelinin lansman satış fiyatını8GB’lık modeli için 599 dolar olarak açıkladı. Türkiye’de ise 1600 TL fiyat etiketiyle pazara sunuldu. Ayrıyeten tüm dünyada 39.9 milyon adet satıldı. Münasebetiyle seleflerinin gösterdiği satış sayılarındaki artış devam etti.

iPhone 4S (2011)

iPhone 4S, pek çok kullanıcı tarafından o güne kadar çıkan en güzel telefon olarak kabul ediliyor. Evvelki modellerde yaşanan tüm sorunlar bu aygıtta çözülmüş ve hatta geliştirilmiş bir halde kullanıcılara sunuldu.

Sanal asistan tecrübesini Siri ile birlikte birinci sefer yaşadığımız aygıt, bizlere iPhone’lar ortası fiyatsız iletileşme ve telefon şarjdayken Wifi üzerinden iTunes’a otomatik eşzamanlama yapabilme üzere farklı özellikler de sunuyordu.

Apple, iPhone 4S modelinin lansman satış fiyatını8GB’lık modeli için 649 dolar olarak açıkladı. Türkiye’de ise 2 bin TL fiyat etiketiyle pazara sunuldu. Ayrıyeten tüm dünyada 72.3 milyon adet satıldı.

iPhone 5 (2012)

Apple iPhone 4 serisinden sonra beğenilen tasarımı çok da fazla değiştirmeden ekranı büyütmeye karar verdi. Aygıt yeni işlemcisi sayesinde hem günlük kullanımda hem de data transfer konusunda epeyce yol kat etmeyi başardı.

Google Haritalar’ın yerini Apple Haritalar aldı. Ayrıyeten Facetime’da Wi-Fi’a ek olarak 3G ve 4G görüşme desteğigeldi. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Apple Hissein birinci adımları da bu yeni modelde atıldı. iPhone 5‘in lansman satış fiyatı 16GB’lık modeli için 649 dolar, Türkiye satış fiyatı ise 2 bin 150 TL olarak açıklandı. Tüm dünyada ise 125 milyon adet satıldı.

iPhone 5S ve 5C (2013)

Apple bu yeni modeliyle birlikte hayatımıza hala kullanmakta olduğumuz pek çok yeni teknolojiyi soktu. Bunların ortasında en çok bilineni muhtemelen Parmak İzi Sensörü olacaktır. Akabinde AirDrop özelliği geliyor.

Denetim merkezi ismini verdiği kısayollar aracılığıyla telefonu kullanmak epeyce kolay bir hal alırken FaceTime’a da 3G ve 4G üzerinden sesli konuşma özellikleri kazandırıldı. Ayrıyeten Tim Cook, bu aygıta ek olarak süpriz bir tanıtım daha yaptı ve iPhone 5C‘yi tanıttı.

iPhone 5S‘in lansman satış fiyatı 16GB’lık modeli için 649 dolar, Türkiye satış fiyatı ise 2 bin 149TL olarak açıklandı. iPhone 5C‘nin 16GB’lık modeli ise 549 dolarlık bir satış etiketi ile tanıtıldı. Türkiye’de ise 1799 TL‘lik etiketle pazara sunuldu. Ayrıyeten bu modellerden, tüm dünyada 150.2 milyon adet satıldı.

iPhone 6 ve 6 Plus (2014)

Günümüz teknolojisine en yakın aygıtlardan biri olan iPhone 6 ve 6 Plus, şuan da yaygın olarak kullanımı devam eden modeller ortasında yer alıyor. Apple Hisse ile parmak izi sayesinde temassız ödeme, akıllı saat ve bilekliklerde kullandığımız takip uygulamalarının temeli olan Sıhhat uygulaması ve telefon üzerinden iClouda direkt erişim ile Aile Paylaşım özelliklerinin tümü birinci kere bu telefon ile karşımıza çıktı.

iPhone 6 modelinin lansman satış fiyatı 16GB’lık model için 649 dolar olurken 6 Plus’ın 16GB’lık modeli 749 dolardan satışa çıktı. Bu modeller ülkemizde 2 bin 349 TL ve 2 bin 649 TL‘lik fiyatlardan satıldı. Tüm dünyada ise 196.1 milyon adet satışa ulaştı.

iPhone 6S ve 6S Plus (2015)

iPhone 6S modeli tıpkı 4S modelinde olduğu üzere evvelki modellerde tespit edilen yanlışlar yahut gerekli iyileştirmelerinyapıldığı bir aygıt oldu. Hatta kullanıcı tecrübesini artırabilmek için Apple Haritalar, iMessage, Home, üzere uygulamalara getirilen yeni özellikler ile birlikte geliştirildi.

Kısa yol seçeneklerini de arttıran Apple, Geliştirilmiş Kilit Ekranı’nı da bu modeli ile birlikte tanıttı. Bu sayede ekran kilitliyken bildirimlere karşılık verme, kameraya süratli erişim üzere pek çok bilhassa birlikte kullanıcı tecrübesi olumlu istikamette ilerletildi.

iPhone 6S modelinin lansman satış fiyatı16GB’lık model için 649 dolar olurken 6S Plus‘ın 16GB’lık modeli 749 dolardan satışa çıktı. Bu modeller ülkemizde 3 bin 99 TL ve 3 bin 499 TL’lik fiyatlardan satışa çıktı. Tüm dünyada ise 232.2 milyon adet satışa ulaştı.

iPhone SE (2016)

Apple uzun vakittir bu boyutlarda bir telefon üretmediği için iPhone 5 ve 5S seven kullanıcılarını düşünerek SE modelini satışa sundu. Bu aygıt 6S modelinin neredeyse tüm özelliklerini 5S‘in kasasına sığdırmayı başardığı için kullanıcıları tarafından hayli büyük beğeni topladı.

iPhone 7 ailesinden aylar evvel tanıtılan bu aygıtın satış fiyatı 16GB’lık model için 399 dolar olarak açıklandı. Ülkemizde ise 1999 TL den satışa sunuldu. Ayrıyeten tüm dünyada 60 milyon adetin üzerinde satmayı başardı.

iPhone 7 ve 7 Plus (2016)

iPhone 7 serisi pek çok kullanıcı için 5S modelinden sonra en optimum aygıt olarak kabul ediliyor. Aygıtta bulunan güçlü işlemci performans konusunda rakiplerine o kadar fark atıyordu ki pek çok kullanıcıve teknoloji editörü, ilerleyen devirde bu işlemciden daha uygununa nitekim muhtaçlık olacak mı diye merak ediyordu.

Bu seriyle birlikte Plus modeli ise artık yalnızca boyut farkından ibaret değildi. Apple, yeni 2x optik zoom kamerası ile çektiği portre fotoğraflar sayesinde, adeta DSLR kameralara gelecekte nasıl baş tutacağının sinyallerini veriyordu.

iPhone 7‘nin lansman satış fiyatı 32GB’lık model için 649 dolar olurken 7 Plus’ın 32GB’lık modeli 749 dolardan satışa çıktı. Bu modeller ülkemizde 3 bin 249 TL ve 3bin 799 TL‘lik fiyatlardan satışa çıktı. Tüm dünyada ise 211.8 milyon adet satışa ulaştı.

iPhone X, 8 ve 8 Plus (2017)

Akıllı telefonlar için bir dönüm noktası da bu lansman ile birlikte gerçekleşti. Tanıtım epeyce standart başladı. iPhone 8 ile 8 Plus modelleri, kablosuz şarj özellikleri, kamera ve işlemci performansı ve daha pek çok özelliği tanıtıldı. Daha sonra Tim Cook her vakit olduğu üzere sahneye geldi. Herkes yeni bir dizayna sahip modelden ümidiniyitirmişken iPhoneX’itanıttı.

Bu aygıtların lansman satış fiyatları iPhone 8‘in 64GB‘lık modeli 699 dolar ve iPhone 8 Plus’ın 64GB’lığı 799 dolar olurken iPhone Xin 64GB’lık modeli 999 dolardan satışa çıktı. Ülkemizde ise sırasıyla 4 bin 100 TL, 4 bin 700 TL ve 6 bin 99 TL den satışa çıktı. Tüm dünyada ise 216.7 milyon adet satışa ulaştı.

iPhone XR, XS ve XS Max (2018)

Apple yeni tanıttığı iPhone X serisinin devamı olarak çıkardığı bu aygıtlarda, Max modelini aslında geçmişte çıkan aygıtlarda Plus olarak tanıdığımız serinin yerine koydu. Buna ek olarak, Amoled ekran ve güçlü bir performansla birlikte aygıtların fiyatı 1000 dolar düzeyine çıktığı için biraz daha bütçe dostu olması ismine IPS panel ile birlikte tek kameralı XR modelini de tanıttı.

X ailesinde birinci tanıtım gününden itibaren beklenen kimi özelliklerde aslında bu lansman ile birlikte geldi. Buna örnek olarak Ekran Müddeti idaresi, FaceID sensörleri sayesinde gelen Memoji özelliği, FaceTime’da 32 kişilik küme görüşmesi ve Siri iyileştirmelerini de beraberinde getirdi.

iPhone XR‘ın lansman satış fiyatı 64GB’lık modeli için 749 dolar, XSin 64GB’lık modeli 999 dolar ve XS Max’in 64GB’lık modeli ise 1099 dolar oldu. Ülkemizde ise XR 7 bin 399 TL, XS 9 bin 899 TL ve XS Max 10 bin 799 TL’lik fiyatlardan satışa çıktı. Tüm dünyada ise 217.7 milyon adet satışa ulaştı.

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max (2019)

iPhone 11 serisi, son yıllarda Apple’ın ürettiği en hoş seri olabilir. Bilhassa de serinin giriş aygıtı olan iPhone 11 modeli. Tıpkı XR’da olduğu üzere LCD ekranla birlikte serinin öbür aygıtlarına nazaran nispeten daha uygun fiyatla gelen bu model, pastel renk seçenekleriyle ve ağabeylerinden eksik kalmayan teknik özellikleriyle tüm dünyanın en çok satan aygıtlarından biri oldu.

iPhone 11‘in lansman satış fiyatı 64GB’lık modeli için 699 dolar, 11 Pro’nun 64GB‘lık modeli 999 dolar ve 11 Pro Max’in 64GB’lık modeli ise 1099 dolar oldu. Ülkemizde ise 11 için 7 bin 299 TL, 11 Pro 10 bin 99 TL ve 11 Pro Max 11 bin 999 TL’lik fiyatlardan satışa çıktı. Tüm dünyada ise yalnızca iPhone 11 bile 100 milyonun üzerinde bir satış başarısına ulaştı.

iPhone SE 2 (2020)

iPhone SE 2, tıpkı birinci SE modelinde olduğu üzere iPhone XR ve 11 in özelliklerini iPhone 8‘in kasasına sığdırmayı başardı. Bu aygıt tabi ki tasarımı sebebiyle FaceID üzere kimi yeni teknolojileri kullanamıyordu. Lakin kamera, işlemci ve irtibat seçenekleri olarak iPhone 8’den çok 11 ailesine benzerliğiyle öne çıkmayı başardı.

Lansman satış fiyatı 399 dolar olan SE 2 modeli ülkemizde 5 bin 299 TL‘den satışa sunuldu. Ayrıyeten bu aygıttan tüm dünyada 25 milyon adetten fazla satmayı başardı. Lakin yeni modellerin tam erkan dizaynlarının yanında eski bir aygıt üzere durduğu için, 2016 yılında tanıtılan iPhone SE modeli kadar tutulmadığı söyleniyor.

iPhone 12 küçük, 12, 12 Pro ve 12 Pro Max (2020)

iPhone 12 ailesi uzun vakittir beklenen tasarımsal değişikliğin kısmen de olsa yapıldığı ve kullanıcıları tarafından çok beğenilen bir seri oldu. Sanırım vaktinde iPhone 4 yahut 5 serisini kullanıp da 12 serisini beğenmeyen yoktur. Teknik özellikleriyle de göz dolduran bu aygıtlar için pek çok kişi iPhone 11S ismini uygun görüyor olsa da bizce bu türlü bir tasarım değişikliği yeni bir ismi hak ediyor.

iPhone 12 küçük için açıklanan lansman satış fiyatı 699 dolar, iPhone 12 799 dolar, iPhone 12 Pro 999 dolar, iPhone 12 Pro Max 1099 dolar formunda oldu. Türkiye ise iPhone 12 küçük 9 bin 999 TL,iPhone 12 10 bin 999 TL, iPhone 12 Pro 14 bin 999 TL, iPhone 12 Pro Max 16 bin 999 TL‘den satışa sunuldu.

iPhone 13 Küçük, 13, 13 Pro ve 13 Pro Max (2021)

Pek çok kişi iPhone 12 serisine yaptığı tenkitleri bu modellerde de yineleyerek 12S isminin daha uygun olacağını söylüyor. Dışarıdan bakıldığında sadece kamera adasının ve lenslerin uzunluğunun kıymetli bir ölçüde büyüğünü görüyoruz. İçerideyse yeni ve daha güçlü bir işlemciyle birlikte bizleri karşılıyor.

Ancak aygıtı beğenen büyük bir kitle kıymetli bir gelişme olmasa da 13 ailesinin Apple’ın en güçlü ve kullanıcı tecrübesi en yüksek düzeyde olan modeli olduğunu ve her yıl devrimsel değişiklikler görmenin boş bir beklenti olduğunu söylüyor. Ayrıyeten çip krizi ve pandemi sebebiyle Apple’ın bu aygıtlara artırım yapacağı söylentisinin boşa çıkmış olması da müspet düşünenler için bir artı oldu.

Bu aygıtların 128 GB’lık modellerinin açıklanan lansman fiyatları ise sırasıyla iPhone 13 küçük 699 dolar, iPhone 13 799 dolar, iPhone 13 Pro 999 dolar ve iPhone 13 Pro Max 1099 dolar oldu. Türkiye’de ise iPhone 13 küçük 10 bin 999 TL, iPhone 13 11 bin 999 TL, iPhone 13 Pro 15 bin 999, iPhone 13 Pro Max 17 bin 999 olarak satışa sunuldu.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu