BilimTeknoloji

James Webb teleskopundan haber var: Suram tamamlandı

Bugüne kadar yapılmış en güçlü teleskop unvanını alan ve imali 20 yıldan fazla süren James Webb teleskopu geçen ay başarılı bir biçimde fırlatılmıştı. Seyahatini 30 günde tamamlaması beklenen James Webb teleskopundan sürpriz bir haber var. 

James Webb kuruldu

Dünya’dan yaklaşık olarak 930.000 mil (1,5 milyon kilometre) uzaklıkta bulunan bir yörüngeye gerçek yola çıkan teleskop 10 milyar dolara mal oldu. 14 ülke ve 300’den fazla üniversite katkıda bulunurken 10.000’den fazla çalışan misyon aldı. 13 milyar ışık yılına kadar en uzak yıldızları görüntülemek ve kâfi ışığı toplamak için 6,5 metre boyutlarında 18 altın kaplama altıgen modülden oluşan birincil ayna dizisine mesken sahipliği yapıyor. 

Açılmış haliyle teleskopu uzaya taşıyacak bir roket var olmadığı için bir origami üzere katlarından açılmasına karar verilmişti. Bu bakımdan 20 yıldan fazla müddette geliştirildi ve pek çok kere ertelenmek zorunda kaldı. Hatta o periyot SpaceX yahut Blue Origin firmaları olmadığı için Arian roketi seçilmişti. En telaş verici mevzuların başında gelen katmanların açılıp açılmayacağı sorusu dün netlik kazandı. 

NASA’nın sağladığı bilgilere nazaran James Webb teleskopu tam olarak kurulmuş durumda. Fırlatılışın üzerinden 16 gün geride kalırken evvel ana katmanlar ve güneşlik açıldı. Geçtiğimiz hafta alt kısımdaki ikinci ayna devreye girdi. Birincil aynanın orta büyük kısmı evvelki gün açılmış ve iki kenardaki modüllerin da yarın itibariyle açılması bekleniyordu. İşler yolunda gittiği için sabah saatlerinde bu modüller da açıldı. Bundan sonra denetim merkezinden ayna kesimlerinin tek tek kalibrasyonu sürecine geçilecek. 

Sahip olduğu kızılötesi sensörler ile günlük olarak toplanan 458 gigabit datayı NASA’nın Derin Uzay Ağı’na yönlendirecek yeni teleskop, bu bilgilerin daha sonra Maryland, Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ne iletilmesini ve büyük astronomi topluluğuna paylaşılmasını sağlayacak.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu