Mobil

Xiaomi’den UWB teknolojisine yatırım

Birinci olarak Apple AirTag aksesuarı ile gündeme gelen Ultra Wide Band – UWB teknolojisi yavaş da olsa gündelik aygıtlarda kendisini göstermeye başladı. Daha hassas konumlama yapabilen UWB için yatırımlar da genişliyor. 

Xiaomi’den UWB yatırımı

Yeni gelişmeler sayesinde Bluetooth teknolojisi daha hassas bir formda pozisyon tespiti yapabiliyor lakin UWB teknolojisi bu manada biraz daha ileride. UWB ya da ultra geniş bant olarak isimlendirilen bu teknoloji daha geniş bir radyo dalgası kullanarak kısa aralıklarda daha fazla bilgi aktarabiliyor. 

Bu sayede çok daha yanlışsız bir biçimde pozisyon belirlenebiliyor. Üreticiler Bluetooth ile birlikte bu teknolojisi kullanarak daha hassas konumlama yapıyor. Örneğin yazılım takviyesi ile telefonunuzu uyumlu bir aygıta hakikat çevirmeniz, onu denetim etmeniz için kâfi. Aslında 90’lı yıllardan bu yana UWB teknolojisi geliştiriliyor lakin yaygın kullanıma sunulması yakın devirlere kadar gecikti. 

ektörden gelen bilgilere nazaran Çinli elektronik devi Xiaomi, UWB teknolojileri geliştiren Ultraception ismindeki bir teşebbüse yatırım yaptı. Ultraception ayrıyeten sunucu ve telekom bölümünde de faaliyet gösteriyor. 

Firma geçen yıl UWB teknolojisini akıllı mesken sistemleri kısmında ağır bir halde kullanacağını lisana getirmişti. Ultraception da bu stratejinin bir atağı. Önümüzdeki devirde UWB dayanaklı daha fazla Xiaomi eseri ve hatta yeni yatırımlar görmemiz mümkün. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu