Mobil

Apple’ın iMessage’da RCS dayanağı sunmamasına Google’dan reaksiyon geldi

Apple ve Google ortasındaki rekabet farklı bir boyuta taşınıyor. Google’dan bir yönetici, Apple’ın iMessage‘da Google’ın RCS standardını desteklememesinin genç kullanıcılar ortasında akran baskısına ve zorbalığa sebep olduğunu ve Apple’ın bu durumu kullandığını söylüyor.

Google ve Apple ortasındaki RCS takviyesi tartışmaları

Google’ın Android’den sorumlu lider yardımcısı Hiroshi Lockheimer, şirketlerinin şimdiye kadar Apple’a sunduğu RCS standartlarını benimsemeye yönelik teşviklerinin sonuçsuz kalması üzerine kimi açıklamalarda bulundu.

Lider yardımcısı, Apple’ın iMessage’a RCS dayanağı getirmemesinin genç kullanıcılar ortasında ezalara sebep olduğunu öne sürerek kullanıcıları Apple eserleri almaya teşvik ettiğini belirtti. Yapılan bir araştırma ABD’li gençlerin %87’sinin bir iPhone’a sahip olduğunu ortaya koyuyor ve Lockheimer, bu durumun altında yatan sebeplerden birinin Apple’ın bu siyaseti olduğunu söylüyor.

Lockheimer yaptığı açıklamada: “Apple’ın iMessage kilitlemesi belgelenmiş bir stratejidir. Eser satmanın bir yolu olarak akran baskısını ve zorbalığı kullanmak, pazarlamasının temel bir kesimi olarak insanlığa ve hakkaniyete sahip bir şirket için samimiyetsizdir. Bu durumu düzeltmek için gerekli standartlar günümüzde var.”ifadelerinde bulundu.

Apple’ın iMessage’da SMS 2.0 olarak da bilinen RCS’yi desteklememesi sebebiyle iki farklı işletim sistemi ortasındaki mesajlaşmalar SMS 1.0 olan eski standart üzerinden gerçekleşiyor. Ortaya koyulan birçok rapor, eski SMS sürümünün gereğince inançlı olmadığını gösteriyor. Google ve Apple ortasında gelecekte bu husus üzerinde yaşanacak gelişmeler şimdiden merak konusu oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu