Bilim

Dehşetli yarış iptal edildi: Çocuklardan istedikleri şeye akıl sır ermiyor…

Yeni Zelanda’da 14 yaşın altındaki çocuklardan yırtıcı kedileri öldürmelerini isteyen bir av yarışı, Yeni Zelanda Hayvanlara Zulmü Tedbire Derneği (SPCA) tarafından sert tenkitlerle karşılandı.

New Zealand Herald’ın bildirdiğine nazaran, lokal bir okul için para toplamayı amaçlayan North Canterbury Avcılık Yarışması, Haziran ayı sonuna kadar en çok yırtıcı kedi öldüren çocuğa 250 dolar teklif ediyordu.

Vahşi kedi (İngilizcede Feral) tanımlaması, çoklukla beşerlerle bağlantıya girmeyen, saldırgan tutumları olan ve mikroçip takılmamış kedileri tanımlamak için kullanılan bir tanımlama.

Herald tarafından görülen bir açıklamada SPCA, “Organizatörler, kedilerin evcil kedileri tanımlamak için bir mikroçipin varlığı açısından taranacağını, lakin bunun hayvan vurulup öldürüldükten sonra yapılacağını belirtti” dedi. Facebook’ta evcil kediler, sokak kedileri ve yırtıcı kediler ortasındaki farkı görmenin mümkün olmadığını ve insanların evcil hayvanlarını riske attığını eklediler: “Ayrıca çocuklar bu tıp olaylarda sıklıkla havalı tüfek kullanmakta, bu da ağrı ve ıstırap mümkünlüğünü artırmakta ve uzun vadeli mevte neden olabilmektedir. Burada, Christchurch’teki SPCA Müfettiş Önderimiz, kedilerin anında mevtle sonuçlanmayan vurulma olaylarının ender olmadığını söylüyor, bir tanesi daha dün, 17 Nisan’da gerçekleşti.

Yarışmanın organizatörleri ise, tepkilere dayanamayıp yarışın iptal edildiğini duyurdular.

Facebook’ta bir açıklamada “Sponsorlarımız ve okul güvenliği ana önceliğimizdir, bu nedenle bu yıl daha fazla yansıyı önlemek için bu kategoriyi geri çekme kararı alındı. Hayal kırıklığına uğradık ve yerli kuşları ve başka savunmasız tipleri korumakla ilgili bir olaya dahil olmaktan heyecan duyanlardan özür dileriz. Açıklığa kavuşturmak için, tüm avlanma kategorileri için avcılarımızın 1983 tarihli ateşli silahlar maddesine ve sonrasında yapılan değişikliklerin yanı sıra 1999 hayvan refahı maddesine uymaları gerekmektedir” yazdılar.

“Sincap ordusunu yok etme” yarışması

İnsanların, çocukların canlı hayvanları vurarak ortalıkta koşturmasına müsaade vermeye bugünden daha istekli olduğu geçmiş vakitlerde da misal yarışlar yapılmıştır. Dikkat cazibeli bir olay, Kaliforniya’da çocuklardan dışarı çıkıp “sincap ordusunu yok etmelerini” ve öldürdüklerinin ispatı olarak kuyruklarını okullarına getirmelerinin istendiği ve bunun da muazzam bir kokuya neden olduğu bir aktiflikte yaşandı.

O müsabakada, bir hafta içinde yaklaşık 100.000 sincap kuyruğunu (ve muhtemelen hayatını) kaybetmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu