Bilim

Uçak Tekerleğinde Saklanan Kaçak Yolcu, Mucizevi Formda Hayatta Kaldı!

Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı’ndaki Hollandalı yetkililer, Güney Afrika’dan gelen bir uçağın ön tekerlek kısmında, 11 saatlik seyahatin tehlikeli şartlarından inanılmaz halde kurtulan bir kaçak yolcu bulduklarını bildirdiler. Uçak Johannesburg’dan hareket ediyordu ve Hollanda’ya devam etmeden evvel kaçağın uçağa bindiği düşünülen Kenya, Nairobi’de bir mola verdi. 22 yaşındaki adamın hayatta olduğu için şanslı olduğu kesin.

Tekerlek bölmesinde böylesine tehlikeli bir seyahatten sağ kurtulan birinci kişi olmasa da, bu seyahat inanılmaz derecede tehlikeli. Ticari uçaklarda kabinlerin yalıtımı ve basıncı olmadan, uçakların gövdeleri -51°C sıcaklığa maruz kalıyor.

Dahası, o yükseklikteki atmosferik basınç, deniz düzeyinde hissedilenin üçte biri ile dörtte biri ortasında. Bu durum da kolay kolay hipoksiye, yani kanda düşük oksijen düzeyine yol açabilir. Bu tıp bir riskin yarattığı sonuçlara dair vahim öyküler bulunuyor. Örneğin 2019 yılında bu türlü ölümcül bir kombinasyonun kurbanının donmuş vücudu, Heathrow Havalimanı’na inmek üzere yaklaşan bir uçaktan Londra’daki bir bahçeye düştü.

Sığınma talebinde bulunan kaçak yolcu, olay yerinde Hollanda hudut devriyesi tarafından tedavi edildi. Beden ısısını alanda başarılı bir biçimde daha inançlı düzeylere yükselttiler ve şuurunun açık olduğunu doğruladılar. Sonrasında ona birkaç soru sorabildiler. Daha sonra bir hastaneye nakledildi.

Hollanda makamları artık adamın tam olarak nereden geldiği ve bunun bir göçmen kaçakçılığı hadisesi olup olmadığı konusunda bir soruşturma yürütüyor.

ABD Federal Havacılık Ajansı’ndan alınan istatistikler, 1947’den beri 126 kişinin bir uçakta saklandığını ve yüzde 77’sinin bu tehlikeli seyahat sırasında öldüğünü gösteriyor. Gerçek sayıların istatistiklerden çok daha yüksek olduğu varsayım ediliyor.

Mültecilerin makus durumuna ait siyasi retorik, bilhassa Batı’da, son birkaç on yılda öncelikle ve giderek artan bir halde göç tersliğine dönüştü. Büyüyen iklim krizi, artan doğal afetler, savaşlar ve siyasi huzursuzluklarla birlikte göçmen ve mülteci sayısı ise azalmanın tersine, giderek artacak üzere gözüküyor.

Havacılık muhabiri Richard Schuurman, kaçak yolcunun burada hayatta kalmasını “mucize” olarak nitelendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu