BilimTeknoloji

John Deere’in otonom traktörü üretime hazır

John Deere, otonom sürüş teknolojisinin yalnızca A noktasından B noktasına gitmek için geliştirilen bir teknoloji olmadığını gösterdi ve CES 2022‘de büsbütün otonom traktörünü görücüye çıkardı.

Şirketten yapılan açıklamada, otonom traktörün seri üretime hazır olduğu belirtildi. Şirketin geliştirdiği sistemde 8R 410 model traktör, çizel pulluk, GPS yönlendirme sistemi ve öbür gelişmiş teknolojiler kombine edilmiş.

Otonom traktörde altı çift stereo kamera ve Nvidia GPU kullanılmış. Bu sayede sistem, 360 derece pürüz tespiti ve uzaklık hesaplama yapabiliyor. Kameralar tarafından yakalanan imajlar, her pikseli yaklaşık 100 milisaniyede sınıflandıran ve karşılaşılan bir pürüze nazaran makinenin durmasını ya da hareket etmesini sağlayan bir hudut ağından geçiyor.

John Deere tarafından geliştirilen otonom traktör ayrıyeten, belirlenen coğrafik hudutlar doğrultusunda (geofence) daima olarak konum denetimi yapıyor. Böylelikle makinenin olması gereken yerde ve 2,5 cm’den daha az yanılgı hissesiyle çalışması sağlanıyor.

Çiftçilerin makineyi kullanmak için yalnızca tarlaya götürmesi ve otonom sürüşe ayarlaması kâfi. Akabinde taşınabilir uygulama vasıtasıyla makinenin işe başlamasını sağlayabilir ve aracı orada bırakıp başka işleriyle ilgilenebilirler. Elbette bu mühlet zarfında tekrar taşınabilir uygulama üzerinden makinenin durumunu izlemeleri de mümkün.

Kullanıcılar taşınabilir uygulama üzerinden canlı görüntü, manzara, bilgi ve ölçümlere erişebilmenin yanı sıra makinenin suratını ve pullupun derinliğini ayarlayabiliyor. Sistem, çalışma esnasında rastgele bir anormallik tespit edildiğinde uygulama üzerinden kullanıcıyı bilgilendiriyor.

Direksiyonu kendi kendine denetim eden traktörler yıllardır dalda kullanılıyor. Lakin bu traktör, bunun da ilerisine giderek çiftçinin tarla sürerken kabinde bulunmasını gerektirmeyecek. Otonom traktörün 2022’nin sonunda sonlu sayıda üretimle başlayarak satışa sunulması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu