BilimTeknoloji

Elon Musk iddialarını açıkladı: Satoshi Nakamoto kim?

Yatırım dünyasını ve teknoloji dünyasını baştan aşağı değiştiren kripto para dalının doğması elbette Bitcoin ile oldu. 13 yıl evvel manifestosunu yayınlayan Satoshi Nakamoto takma isimli geliştirici bir ihtilalin ateşini yaktı. Bugün hala Satoshi Nakamoto kim bilmiyoruz lakin iddialar var.

Elon Musk’tan Satoshi Nakamoto yorumu

Kripto para dünyasındaki manipülasyonları ve paylaşımlarıyla gündem olan ünlü iş adamı Elon Musk, verdiği röportajda Satoshi Nakamoto’nun kimliğine yönelik birtakım varsayımlarda bulundu.

Musk’a nazaran Bitcoin konseptinin gerisindeki isim konusunda gerek Bitcoin hakkındaki açıklamaları gerekse blok zincirinin tarihini yeterli bilmesi nedeniyle Nick Szabo herkesten daha fazla ön plana çıkıyor.  

Szabo ismi aslında daha evvel de gündeme gelmişti. Bitcoin manifestosunu inceleyen araştırmacılar Szabo’nun makaleleri ile lisan açısından hayli benzediğini ortaya koymuştu. Ayrıyeten Szabo’nun 1998 yılında ortaya attığı Bit Gold dijital para ünitesi fikri ve akıllı kontratlar konsepti de kripto para topluluğu tarafından kanıt olarak gösteriliyor. Ne var ki Szabo bu iddiayı hiçbir vakit kabul etmedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu