BilimTeknoloji

Almanya’dan Turkovac’a müsaade çıkmadı: Aşıyı olanlar ülkeye giremeyecek

Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirilen yerli aşı Turkovac hakkında Almanya‘dan yeni kararlar alındı.

Turkovac olanlar ülkeye giremeyecek

Türkiye vatandaşlarına yönelik vize koşullarını güncelleyen Almanya, ülkeye girişlerde Turkovac aşısını kabul etmeyeceğini ve iki doz Turkovac aşısı yaptıran vatandaşlar dahil olmak üzere ülkeye kabul edilmeyeceğini açıkladı. Bununla beraber mahkeme üzere zarurî bir nedenle ülkeye giriş yapacak bireyler ise kabul edilecek lakin karantinaya alınacaklar.

Geçtiğimiz günlerde 1182 istekli ile gerçekleştirilen ve Faz-3 denemelerinin sonuçları paylaşılan Turkovac’ın Covid-19 oranı, yüzde 4,55 olarak saptanmıştı. Acil kullanım onayı verilerek yaygın kullanımına başlanan yerli aşı hakkında soru işaretleri artarken Prof. Dr. Ceyhan, ”1182 iştirakli Faz-3 çalışması olmaz” kelamlarını lisana getirmişti.

Karar Türkiye özelinde değil

Olay sayılarını düşürmek için yeni kararlar alan Almanya, ülkeye girişler için AstraZeneca, BioNTech, Moderna ya da Johnson&Johnson aşılarını gerekli kılıyor. Bununla birlikte sırf AB tarafından onaylanan aşılara müsaade veren Almanya’nın aldığı yeni kararının Türkiye’ye özel olmadığını söyleyebiliriz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu