Bilim

MIT, Ay ve Asteroidler Üzerinde Uçacak, Sıra Dışı Bir Uçan Daire Geliştirdi

Araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinde ve asteroitler üzere öteki havasız uzay cismi yüzeylerinde süzülebilen hafif, uçan daire biçimi bir uçan araç üzerinde çalışıyor. Bu araç gücünü, Güneş’e ve etrafındaki plazmaya direkt maruz kalma nedeniyle oluşan elektrik alanından alacak. Atmosferin yokluğunda, bu güneşe maruz kalma, tozu bir metreden daha fazla havaya kaldırabilen bir yük oluşturuyor ve bu enerjiyi bir halde kullanmak mümkün olabilir üzere görünüyor.

Araç, Güneş ışınları tarafından vurulduğunda elektrikle yüklenen, Mylar isimli bir gereçten yapılacak. Küçük iyon ışınları, hem aracı şarj etmek hem de doğal yüzey yükünü artırmak, yerçekimine karşı koymak için kullanılacak.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) uzay mühendisi Paulo Lozano, “Kendi kendine yükselen bir araç, tekerlekler yahut hareketli kesimlerle uğraşmamıza gerek bırakmıyor” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bir asteroidin yeri büsbütün engebeli olabilir ve aracı havada tutmak için denetimli bir sisteminiz olduğu sürece, asteroide fizikî olarak temas etmeyeceğinizden ötürü üzerinde rahatça gezip araştırma yapabilirsiniz.

İyonik-sıvı iyon kaynakları olarak isimlendirilen iyon motorları, daha evvel uyduları uzayda ilerletmek için kullanıldı. Aracın asıl yakıtı, elektrik yüküyle vurulduğunda püskürtme uçlarından bir ışın olarak fışkıran erimiş tuz olacak.

Elektrostatik bir kuvvet oluşturmak için iyonik-sıvı iyon kaynaklarını kullanan bir laboratuvar deneyinde takım, avuç içi kadar, yaklaşık 60 gramlık bir aracı havaya kaldırmayı başardı. Lozano, “Dizaynımız çok az güç harcayıp çok büyük voltaj üretiyor. Güç ihtiyacı çok az olduğundan, istediğiniz kadar çalıştırabilirsiniz” diyor.

Araştırma, Journal of Spacecraft and Rockets mecmuasında yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu