BilimTeknoloji

Alman firmadan Lada Niva’ya offroad dokunuşu: Niva Monster

45 yıldır değişime meydan okuyan efsane Lada Niva, bizim için pek olmasa da öteki pazarlarda erişilebilir bir offroad aracı olarak varlığını sürdürüyor. Üstelik daha yetenekli bir Niva isteyenler için fabrika çıkışlı Niva Bronto versiyonu da sunuluyor.

Zubr isimli bir Alman firma ise Lada Niva’yı kuvvetli offroad şartlarına hazır hale getirmek için kolları sıvamış ve ‘Lada Niva Monster’ ismi verilen aracı ortaya çıkarmış. eBay üzerinde listelenen modele 44 bin euro fiyat biçilmiş. Niva Monster‘da pek çok görsel ve mekanik değişiklik yapılmış lakin bunun tekrar de yüksek bir ölçü olduğunu söylemek mümkün.

Değişime görünen kısımlardan başlayacak olursak, 16 inç jantlar ve onları çevreleyen büyük Hankook Dynapro lastikler birinci göze çarpan ayrıntılardan. Ayrıyeten bagaj kapağında da tam uzunluk stepneye yer verilmiş. Plastik dodikler, lastiklere ahenk sağlaması açısından genişletilmiş. Ayrıyeten ön ve art tamponlar da yaklaşma ve uzaklaşma açılarını güzelleştirecek formda özel olarak tasarlanmış.

Lada Niva Monster’da, çizilmeye ve paslanmaya karşı daha güçlü bir boya kullanılmış. Yuvarlak farları da içine alan panjur değiştirilmiş. Farların formuna dokunulmamış lakin daha uygun görüş sağlayacak biçimde LED ünitelerle güncellenmiş. Motor kaputu ve C sütunlarında fazladan havalandırmalara da sahip olan Niva Monster’da ayrıyeten vinç, şnorkel, çift egzoz çıkışı ve yan basamaklar üzere özellikler de bulunuyor.

Kelam konusu modelin yerden yüksekliği 235 mm olarak açıklandı. Bu alanda standart Niva’ya nazaran 150 mm artış kelam konusu. Bunun için kuvvetli offroad şartlarına sağlam bir süspansiyon sistemi üzere şasi modifikasyonları yapılmış. Alt kısma de mekanik bileşenleri muhafazası için fazladan müdafaa plakaları eklenmiş.

Değişmeyen kısım ise Niva’nın 83 beygir güç ve 129 Nm tork üreten 1.7 litre motoru. Görünen o ki şirket bu motordan ekstra güç alacak bir yol bulamamış. Kelam konusu motor her vakit olduğu üzere 5 ileri manuel şanzıman ve daima dört tekerlekten çekiş sistemiyle kombine çalışıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Alman firmadan Lada Niva’ya offroad dokunuşu: Niva Monster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu