Teknoloji

Metaverse arsa nasıl, nereden alınır? İşte 5 adımda Metaverse arazi satın alma

Metaverse furyası teknoloji dünyasını kasıp kavururken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal kainatta şimdiden yerini ayırtmak istiyor. Metaverse dünyasında arsa alım satım süreçleri ise çoktan başladı bile. Pekala son periyotlarda sıkça gündeme gelen metaverse emlak nasıl ve nereden alınır? Metaverse arsa fiyatları ne kadar? İşte metaverse yerlerle ilgili çokça merak edilen o soruların karşılıkları:

Metaverse arsa nedir? Beşerler neden sanal topraklara yatırım yapıyor?

Metaverse, kullanıcıların çeşitli dijital varlıklar oluşturmalarına ya da çeşitli coinler aracılığıyla bu varlıkları alıp satabilmelerini sağlayan sanal bir dünyadır. Gerçek dünya üzere metaverse de kara kesimlerinden oluşur. Bu kara modülleri, blok zincirinde NFT’ler olarak temsil edilir ve onları elinde tutan bireye tam mülkiyet verir.

Metaverse toprakları ise Metaverse ekosistemindeki en yararlı yatırımdır. Çünkü bu yerler, tıpkı gerçek hayatta olduğu üzere vakitle bedel kazanabilen stratejik varlıklardır. O denli ki beşerler toprakları alıp satabilir yahut kiralayabilir. Böylelikle bu yatırımlarından pasif gelir elde edebilirler.

Her Metaverse, sabit bir boyuta sahip sonlu sayıda yerden oluşur. Örneğin, Decentraland Metaverse 90.601 (16m x 16m) parselden oluşuyor. Sandbox Metaverse ise 166.464 (96 x 96 adet) topraktan oluşuyor. Kullanıcılar, bu toprakları dijital varlıklarla (binalar, araçlar, oyunlar yahut her çeşitten 3B nesne) doldurarak inşa edebilir ve bu varlıkları kiralayarak da gelir elde edebilir.

Nasıl ki gerçek dünyada rastgele bir gayrimenkul alırken, kıymeti ölçütünde maddi bir bedel (para) ödüyorsak sanal kozmosta de tıpkı şey geçerli. Fakat bir farkla; çünkü buradaki maddi bedeller para ile değil, coin’lerle ödeniyor. Bunun için de metaverse yeri alacağınız platformda geçerli bir kripto para ünitesine ve bu kripto parayı içinde tutacak dijital bir cüzdana gereksiniminiz bulunuyor. Münasebetiyle öncelikli olarak metaverse toprağı satın alacağınız platforma karar vermeniz gerekiyor. Pekala metaverse arsa nereden alınır?

Metaverse yeri satan platformlar

OVR, The Sandbox ve Decentraland metaverse yerlerinin satıldığı en tanınan platformlar ortasında yer alıyor. Metaverse cihanında arazi satın alabileceğiniz başka kimi pazar yerleri ise şöyle:

 • Axie Infinity
 • Blocktopıa
 • Genesis City
 • nextearth. io
 • Dvision Network
 • myneighboralice
 • Lunacia
 • MatrixWorld Land Sale

Metaverse arsa nasıl alınır?

Metaverse yeri satın alacağınız platforma karar verdikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek, siz de bu sanal kainatta bir arsa sahibi olabilirsiniz.

 1. Metaverse yeri alacağınız platformda alışveriş yapabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmalısınız. Bunun için rastgele bir kripto para borsasını kullanabilirsiniz.
 2. Metaverse toprağı almak için seçtiğiniz platformda geçerli coinlerden satın alın. Örneğin; Sandbox’tan metaverse toprağı alacaksanız cüzdanınıza SAND yüklemelisiniz. Bu coinleri Binance üzere rastgele bir kripto para borsasından sıfırdan temin edebileceğiniz üzere elinizde ETH ya da DAI varsa da bunları SAND ile değiştirebilmeniz de mümkün.
 3. Satın aldığınız bu coinleri, metaverse yeri alacağınız platformdaki hesabınıza aktarın.
 4. İlgili platformdan bütçenize ve yatırım getirisine nazaran bir ada ve parsel seçin.
 5. Seçmiş olduğunuz arsayı elinizdeki coinlerle satın alabilirsiniz.

Şimdiki metaverse arsa fiyatları

Birçok kişi “metaverse arazi fiyatları ne kadar?” diye merak ediyor. Lakin Metaverse arsa fiyatları satın alınan platforma, yerin pozisyonuna ve metrekaresine nazaran değişkenlik gösteriyor. O denli ki Sandbox platformundaki bir arsa parseli için en ucuz fiyat 14.099 dolara muadil 3.7 Ether iken Decentraland’da ise 13.211 dolara muadil 3.46 Ether olarak kayıtlara geçmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu