Mobil

Blackberry, taşınabilir teknoloji patenlerini 600 milyon dolara sattı: Alıcı bir patent trolü

Kanadalı teknoloji şirketi BlackBerry, taşınabilir teknolojilerle ilgili patentlerini 600 milyon dolara sattı. Kelam konusu mutabakatın taşınabilir aygıtlar, iletileşme ve kablosuz ağlarla ilgili temel olmayan patentleri kapsadığı belirtiliyor.

BlackBerry, patentleri Catapult IP Innovations şirketine devredecek. Bunun karşılığında 450 milyon dolar nakit ve 150 milyon dolarlık senet alacak. 2022 yılının Mayıs ayına kadar tamamlanması planlanan muahede, BlackBerry eser ve hizmetlerini kullanan müşterileri etkilemeyecek.

Patent trollüğünde kullanılabilir

Catapult IP Innovations, bilhassa bu patentlerin satın alınması için Toronto merkezli Third Eye Capital tarafından yönetilen bir küme yatırım fonu tarafından kuruldu. Şirketin, taşınabilir teknolojilerle ilgili rastgele bir faaliyeti bulunmuyor.

Patentleri rastgele bir eserde kullanmak gayesiyle değil de öteki firmalar dava açarak para kazanma niyetiyle satın alan bu cins şirketlere “patent trolü” ismi veriliyor. Dolayısı ile Catapult IP Innovations, ilerleyen devirlerde Apple üzere büyük akıllı telefon üreticilerinin başını ağrıtabilir.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Blackberry, taşınabilir teknoloji patenlerini 600 milyon dolara sattı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu