Teknoloji

Açık kaynak geliştiricisi kendisine ilişkin kütüphaneleri bozarak kaosa neden oldu

Birçok projede kullanılan tanınan color.js ve faker.js açık kaynak kütüphanelerinin geliştiricisi tabir yerindeyse tam bir kaosa neden oldu. Marak Squires isimli kod müellifi, kendi geliştirdiği fiyatsız kütüphaneleri kasıtlı olarak bozdu.

GitHub geliştiricisi, kütüphanelere erişen milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bir güncelleme ile, oluşturduğu iki değerli açık kaynaklı belgeyi çalışmaz hale getirdi. Squires bunu “kurumsal açgözlülüğü” protesto etmek için yaptı.

Büyük şirketleri uyarmıştı

Marak daha evvel Fortune 500 şirketlerini fiyatsız çalışmalarıyla desteklemeyeceği konusunda ikazda bulunmuştu. Kelam konusu kütüphanelerden Amazon da dahil olmak çok sayıda büyük şirket faydalanıyor. 18.953 projenin color.js, 2.571 projenin ise faker.js’ye bağlı olduğunu hatırlatalım.

Marak, 20.000’den fazla projede yararlanılan kütüphaneleri yalnızca “kullanan” lakin rastgele bir kod katkısı sağlamayan yahut ortaya çıkan problemleri çözmeye yardımcı olmayan şirketleri gaye almış üzere görünüyor. Çünkü kendisi bu firmalardan “altı haneli” yıllık maaş talebinde bulunmuştu.

Github kanadında ise Marak Squire‘a reaksiyon vardı. Platform çabucak kullanıcının hesabını askıya aldı. Fakat bu atılım kullanıcıları ikiye böldü. Squire’ın tarafında olanlar protestoyu desteklerken, aykırı görüşte olanlar Github’ın hesabını kapatarak yanlışsız olanı yaptığını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu