Teknoloji

Musk, Bitcoin’in Mucidi Nakamoto’nun Gerçekte Kim Olduğunu Açıkladı!

Elon Musk, kripto para ünitesi uzmanı Nick Szabo‘nun Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto olabileceği konusunda farklı bir açıklama yaptı. Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Musk, “Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden evvel fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin neler yazdığını görebilirsiniz” dedi.

Tesla’nın ve SpaceX’in işvereni, Bitcoin’i kimin icat ettiğini tam olarak bilmediğini, lakin Szabo’nun teorilerini dünyanın önde gelen kripto para ünitesinin geliştirilmesi için temel teoriler olarak göründüğünü söyledi: “Görünüşe nazaran Nick Szabo, bu fikirlerin evriminden muhtemelen herkesten daha fazla sorumlu. O Nakamoto olmadığını sav ediyor, ancak bundan emin değilim. Bitcoin’in ardındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu olan kişi oymuş üzere görünüyor.

  • Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bitcoin birinci olarak Ekim 2008’de, insanların bir yahut tahminen de birkaç kişi olabileceğine inandıkları bir takma isim olan Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkartıldı. 2014 yılında, bir dilbilim araştırmacıları takımı, Szabo ve öbür 10 potansiyel ismin yazılarının yanı sıra Nakamoto’nun bitcoin teknik incelemesini inceledi. Sonuçta, Szabo’nun yazısı ile bitcoin teknik incelemesi ortasındaki dilsel benzerliklerin sayısının gizemli derecede yüksek olduğunu açıkladılar. Dahası, öteki muhtemel isimlerin hiçbirinin bu eşleşme kadar uygun olmadığını eklediler.

2015 yılında yayınlanan bir New York Times raporu da, Bitcoin’in icadını Szabo’ya bağlıyordu. Szabo, Bitcoin ile ilişkili olarak, 1998’de “bit altın” kripto para birimini icat ettiğinde dikkatleri daha da üzerine çekmişti.

Musk, Bitcoin’in mucidinin kimliğinin ardında yatan gerçek ismin pek bir manası olmadığını düşündüğünü de söylüyor: “İsim nedir? Bir fikre iliştirilmiş bir isim… Hakikaten ne manası var?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu