Bilim

Pfizer CEO’su, Omicron’a Karşı Geliştirilen Aşı İçin Tarih Verdi!

Pfizer’in CEO’su, Omicron varyantı için geliştirilen bir COVID-19 aşısının Mart ayında hazır olacağının bildirdi ve şirketin şimdiden doz üretmeye başladığını söyledi. Fakat, aşının dördüncü doz olarak uygulanmasına muhtaçlık olup olmadığının hala belgisiz olduğunu da kelamlarına ekledi.  

Pfizer’in lideri ve CEO’su Albert Bourla Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu aşı Mart ayında hazır olacak” dedi ve ekledi: “Risk alarak şimdiden dozları üretmeye başladık.

İngiltere’deki bilim insanlarından elde edilen datalar, üstün bulaşıcı Omicron varyantının, evvelki enfeksiyondan yahut iki aşı dozundan kazanılan bağışıklığı büyük ölçüde atlayabildiğini gösteriyor. Bununla birlikte, bir “hatırlatıcı doz” almak bağışıklığı değerli ölçüde artırabiliyor ve üçüncü doz, semptomatik Omicron’a karşı korunma düzeyini yüzde 80’lere kadar çıkarabiliyor.

Bourla, aşıda, SARS-CoV-2’nin daha yeni varyantlarıyla gayrette daha tesirli hale getirmek için ince ayarlar yapıldığını belirtti. Şu anda bir Omicron aşısının gerekli olup olmadığının yahut nasıl kullanılacağının bilinmeyen olduğunu da kelamlarına ekledi. Ayrıyeten, dördüncü bir dozun işe yarayıp yaramayacağının şu anda kesin olmadığını, lakin daha fazla datanın bu durumu değiştirebileceğini belirtti.

Öte yandan Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel, yakın vakitte şirketin Omicron’u hedefleyen bir güçlendirici aşı üzerinde çalıştığını ve insanların 2022 sonbaharında, aşıdan gelen antikorların azalması ile birlikte, güçlendiricilere gereksinim duyacağına inandığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu