BilimTeknoloji

BMW yeni jenerasyon dizel ve akaryakıtlı motorlar üzerinde çalıştığını doğruladı

Dünyada otomotiv kesiminin artık elektriğe yöneldiği aşikar. Tüm firmalar içten yanmalı motorların yavaş yavaş azaltılması ve elektrikli arabalara geçilmesi istikametinde çalışmalar yapıyor. Hatta aşikâr tarihlerden sonra içten yanmalı motorlar üretmeyeceğini belirten firmalar da var. Fakat BMW tüm bunların bilakis yeni jenerasyon dizel ve akaryakıtlı motorlar üzerinde çalıştığını açıkladı.

BMW yeni kuşak içten yanmalı motorlar üzerinde çalışıyor

Yıllardır üretilen içten yanmalı motorlar artık emisyon nedeniyle tercih edilmiyor. Daha doğrusu daha pak ve ulaşılabilir teknolojilere yönelim başladı diyebiliriz. Lakin araba tutkunlarının içten yanmalı dizel ve akaryakıtlı motor arayışı bitmeyecek üzere duruyor. Bilhassa BMW üzere performansın yanında ruh taşıyan arabalara ilgi gün geçtikçe artıyor diyebiliriz. BMW’de güçlü arabalarına gösterilen bu ilginin karşılığını yeni jenerasyon içten yanmalı motorlar üzerinde çalışarak verecek üzere duruyor.

Bugün gelen bir açıklama ile BMW yeni kuşak içten yanmalı motorlar üzerinde çalıştığını doğruladı. Dizel ve akaryakıtlı motorlar üzerinde çalışan BMW, ayrıntıya inerek altı ve sekiz silindirli motorlarla uğraştıklarını da belirtti. Otomotiv kesiminde CO2 emisyonlarını azaltmak için son teknoloji içten yanmalı motorlara muhtaçlık olacağını belirten BMW geliştirme yöneticisi Frank Weber, yeni kuşak motorlar üzerinde çalıştıklarını belirtti.

BMW’nin müşterilerini elektrikli ve içten yanmalı motorlar ortasında seçim yapmaya zorlamayacağını belirten Weber, hedeflerinin sürüş cinsinden bağımsız her vakit sürdürülebilir ve yenilikçi araçlar sunmak olduğunu belirtti.

BMW‘nin bu yaklaşımı elektriğe yük veren dala garip gelebilir. Lakin hala çok büyük bir kitle içten yanmalı motorlara ilgi duyarken BMW’nin her iki alanda da çalışmalar yapması takdire şayan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu