BilimTeknoloji

Yerli araba TOGG’dan yeni manzaralar geldi: İşte C-SUV’un son hali

Bugün TOGG fabrikasında yeni bir basın toplantısı gerçekleştirildi. TOGG C SUV‘un son halini görme talihi elde ettiğimiz toplantıda, fabrikanın hangi basamakta olduğuna ait bilgiler paylaşıldı.

TOGG C-SUV’un tasarımı

TOGG C-SUV’un dizaynına baktığımızda ufak değişiklikler çabucak göze çarpıyor. Bunlardan en besbelli olanı elbette kısa mühlet evvel tanıtılan yeni logo. TOGG, çok tartışılan bu logoyla yoluna devam edecek. Ön panjur ve alttaki merkez havalandırma, birinci tanıtılan konsepttekine nazaran biraz daha farklı. Ayrıyeten panjurun üst kısmındaki kamera da, sürüş asistanlarına yol göstermek üzere gövdedeki yerini almış.

Alttaki bumerang biçimli gündüz LED’leri varlığını koruyor. Ayrıyeten üretim versiyonunda yuvarlak sis farları onlara eşlik ediyor. Yanlarda kameralar ve bilinmeyen kapı kolları yerine kullanılan klasik aynalar ve kapı kolları dikkat çekiyor. Art kısımda uzunluktan boya uzanan stopların göze çarptığı elektrikli SUV’da panoramik cam tavan da özellikler ortasında.

TOGG C-SUV’un iç yeri da görüntülendi. Bu kısımda da yeni logoya sahip direksiyon simidi üzere şimdiki kimi ayrıntılar mevcut. Uzunluktan boya uzanan ekran tasarımı konseptte üç modül formunda biraz berbat görünüyordu. Yapılan değişim sonrası artık daha fazla göze hitap ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında koltuklar, kapı içleri vb. alanlarda da birtakım tasarımsal dokunuşlar yapılmış.

Gemlik tesisi ve üretim

Fabrika konusunda hedeflere adım adım yaklaştıklarını belirten TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, “Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da birinci seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının akabinde da 2023 yılının birinci çeyreğinde C segmentindeki birinci aracımız SUV pazara çıkacak. Akıllı aygıtımız piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafından üretilmiş birinci doğuştan elektrikli SUV olacak. Akabinde da yeniden C segmentindeki sedan ve hatchback modelleri üretim sırasına girecek.” dedi.

Tesisteki ekipmanların da yerleşmeye başladığını aktaran Karakaş, “Boyahanesinden ve birtakım robot çizgilerine kadar yerleşmeye başladı. Bu yılın sonunda istediğimiz yerde miyiz? Evet. Önümüzdeki sene ortasında tesisin ekipmanlarının heyetimi tamamlanacak. Ağustosta deneme üretimleri başlayacak. Deneme üretimlerinden sonra kasım başında bizim süreçlerin verifikasyonu diye tabir ettiğimiz, sağlanması ve dondurulması süreci yaşanacak. Onlar da sertifikasyonumuz tamamlandıktan sonra 2023’ün birinci çeyreğini bekliyoruz. Ondan sonra da satışa başlayacağız.” sözlerini kullandı.

Batarya ve altyapı

Togg CEO’su Karakaş, batarya konusundaki gelişmelere ait, “‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak’ dedik. Farasis iştirakinde Siro’yu kurduk. Geçtiğimiz yıl tam bu vakitte, ‘Ekim 2021’de ekipman kurulumuna başlayacağız’ dedik, başladık. Süratli ve yaygın altyapı oluşumuna takviye için Togg Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri AŞ ile hazırlıklara başladık.” tabirlerini kullandı.

Togg ve Farasis Energy iştirakinde güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan Siro’nun yerli batarya hücresi, modülü ve paketi üretilmesinde öncü olacağını söz eden Karakaş, Siro’nun Türkiye’yle birlikte etraf ülkelerde de otomotiv ve otomotiv dışı kesimlerde iş ortağı olacağını söyledi.

Fiyat

Karakaş’ın fiyat konusuna verdiği cevap ise öncekilerle birebirdi. Karakaş, “Rekabetçi olabileceğimizi düşünüyoruz. Biz yola çıktığımız andan itibaren 2023’te pazara girdiğimizde ülkemizde en fazla satılan C segment SUV’ların elektrikli araç olmayacağını düşündüğümüzden ötürü içten yanmalı araçlardan pazar hissesi almamız gerektiğini bilerek her şeyi planladık. Münasebetiyle ‘günümüzde şayet C segmentinde bir SUV’un rekabetçiliğiyle rekabet edebilir misiniz’ diye sorarsanız ‘evet, rekabet edebiliriz.'” sözlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu