BilimTeknoloji

Covid-19’un ikili varyantı ortaya çıktı: Omicron ve Delta’nın birleşimi “Delmicron”

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıldır Covid-19 hayatımızda. Ne vakit geçeceğine dair bir umut olsa çıkan yeni varyantlar insanları tekrar tasaya sokuyor. Artık de ismi ile de artık pes ettiren yeni bir ikili varyant ortaya çıktı.

Geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde Covid-19’un iki farklı varyantı ortaya çıkmıştı. Bunlardan birincisi ağır semptomlara yol açan Delta Varyantı ve süratli buluşma oranına sahip olan lakin hafif semptomlar gösteren Omicron Varyantı. Artık de bu iki varyantın birleşiminden oluşan Delmicron isimli bir ikili varyant konusunda telaşlar başladı.

Delmicron Nedir?

Her şeyden evvel belirtmekte yarar var Delmicron, Omicron yahut Delta üzere mutasyona uğrayan bir varyant değil. Omicron ve Delta’nın birleşiminden oluştuğu düşünülen bir ikili varyant. Şu an için Batı’da önemli bir biçimde yayıldığı düşünülüyor ve İngiltere, ABD, Hindistan ve Avrupa’da bulunduğu sav ediliyor.

Şu an için Delmicron’a dair pek fazla mutlaklaşmış bilgi bulunmuyor fakat bilim insanları Demilcron’un Omicron üzere süratli yayılması ve Delta üzere ağır semptom göstermesinden tasa ediyor. İlk çalışmalar daha evvelki varyantlara misal semptomlar görüldüğü tarafında. Tekrar tekrar belirtmekte yarar var, şu an için bilim insanlarından net bir bilgi paylaşılmadığını, yapılacak çalışmalar ile net bilgilerin önümüzdeki günlerde geleceğini söyleyebiliriz. Son olarak Moderna’nın baş tıbbi uzmanı Paul Burton’ın daha öncesinde bu iki varyantın birleşme ihtimalinin olduğundan bahsettiğini hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu